هم رسان: یکی از قابلیت های امنیتی اندروید قابلیت باز کردن/قفل کردن هوشمند NFC است که کاربران می توانند با ضربه های آهسته به تگ NFC قفل دستگاه خود را باز کنند. یعنی علاوه بر کدهای ورود، اثر انگشت، قفل های الگویی و غیره، گزینه دیگری نیز برای کاربران وجود دارد. این یک ایده هوشمندانه است اما به دلایلی نامشخص گوگل تصمیم به غیرفعال کردن این قابلیت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، در پستی در بخش Issue Tracker وب سایت گوگل یکی از کاربران این طور نوشته است: «زمانی که گوشی ها سیستم عامل اندروید 6.0.1 را اجرا می کردند، قفل هوشمند با NFC وجود داشت و از عملکرد بسیار عالی برخوردار بود. اما پس از به روزرسانی به اندروید نسخه 8.0.0 بر اساس دستورالعمل های موجود در صفحه Factory Images for Nexus and Pixel Devices، گزینه فعال سازی Smart Lock with NFC (قفل هوشمند با NFC) دیگر وجود نداشت.

در ابتدا تصور می شد این مسئله اشکالی است که برطرف خواهد شد اما بعد از مدتی یکی از کارکنان گوگل تائید کرد این قابلیت دیگر وجود نخواهد داشت. در متن منتشر شده توسط این همکار گوگل آمده است: «قابلیت قفل هوشمند با ان اف سی برای کاربران جدید وجود نخواهد داشت. اگر از کاربران کنونی NFC نیستید، این گزینه مخفی خواهد بود. در صورتی که از ابتدا این قابلیت را فعال کرده باشید، این مشکل وجود نخواهد داشت اما اگر در چند ماه اخیر یک حساب گوگل ایجاد کرده اید، نمی توانید به این قابلیت دسترسی داشته باشید.»
افرادی که این قابلیت را می خواهند باید درخواست خود را در دستگاه ثبت کنند تا دسترسی به آن را از دست ندهند. شاید این قابلیت به اندازه ای که گوگل انتظار داشته مورد استفاده قرار نگرفته و حفظ آن از نظر گوگل غیرضروری بوده است. به هر حال کاربران نباید انتظار وجود این قابلیت در دستگاه های آینده و یا به روزرسانی های اندرویدی داشته باشند.