هم رسان: گوگل رسماً اعلام کرد در حال راه اندازی یک مرکز هوش مصنوعی در پکن پایتخت چین است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از تک کرانچ، این خبر بعد از ماه‌ها گمانه زنی درباره تلاش برای استخدام استعدادهای هوش مصنوعی در داخل کشور تائید شد.
موتور جست وجوی گوگل در چین مسدود شده اما این شرکت همچنان صدها کارمند در چین دارد که در بخش سرویس‌های بین المللی آن کار می‌کنند. «اریک اشمیت» رئیس Alphabet با اشاره به این نیروی کار گفت گوگل به هیچ وجه چین را ترک نمی‌کند و این کاملاً منطقی است که گوگل استعدادهای در حال رشد هوش مصنوعی در چین را نادیده نگیرد که این اقدام توسط کارشناسانی نظیر «کایفو لی» رئیس سابق Google China مورد استقبال قرار گرفته است.
البته این اقدام برای استخدام استعدادهای هوش مصنوعی دلیلی برای این نیست که گوگل قصد دارد خدمات جدیدی را در چین راه اندازی کند. اگر چه گوگل در اقدامی نادر در خاک چین اپلیکیشن Google Translate را در اوایل سال جاری راه اندازی کرد.

در عوض گروه حاضر در پکن با کارکنان بخش هوش مصنوعی گوگل در سرتاسر دنیا و از آن جمله نیویورک، تورنتو، لندن و زوریخ همکاری خواهد کرد. دکتر «فی فی لی» رئیس بخش Google Cloud در یک پست طولانی در خصوص معرفی طرح‌های موجود برای آزمایشگاه چینی اینطور نوشته است: «به عقیده من هوش مصنوعی و فواید آن حد و مرزی را نمی‌شناسد. فرقی نمی‌کند که یک موفقیت در سیلیکون، پکن و یا هر جای دیگر اتفاق بیفتد زیرا این مسئله ظرفیت زندگی همه را بهتر خواهد کرد. این آزمایشگاه به عنوان اولین شرکت هوش مصنوعی بخش مهمی از رسالت ما است. ما قصد داریم با بهترین استعدادهای هوش مصنوعی در هر جایی که هستند همکاری کنیم، تا به این هدف خود دست یابیم.»
خانم لی که مدیر سابق آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشکده استنفورد بود، زمان پیوستن به گوگل در یک سال قبل با استقبال خوبی روبرو شد و قرار است در کنار «جیا لی» که رئیس پیشین تحقیقات Snap بود، این گروه را رهبری کند.
آزمایشگاه چین پیش از این تعدادی از استعدادهای برتر را استخدام کرده و در حال حاضر با توجه به فهرست، پست‌های خالی 20 عنوان شغلی خالی مانده است.
لی اضافه می‌کند: «مرکز Google AI China Center علاوه بر انتشار کار خود همچنین از انجمن تحقیق و بررسی هوش مصنوعی از طریق سرمایه گذاری و پشتیبانی مالی از کنفرانس‌ها و کارگاه‌های هوش مصنوعی حمایت خواهد کرد و با انجمن تحقیقاتی هوش مصنوعی چین همکاری نزدیکی خواهد داشت.»
علاوه بر گوگل رقبای دیگری تلاش می‌کنند این استعدادهای چینی را به کار بگیرند. به غیر از این شرکت، سه شرکت فنآوری بزرگ در دنیا Baidu، Tencent و شرکت 30 میلیارد دلاری Bytedance که Musical.ly را با قیمت یک میلیارد دلار خریداری کرده و شرکت‌های در حال توسعه SenseTime و Face++ نیز همگی برای به دست آوردن مهندسان هوش مصنوعی با پیشنهاد قراردادهایی با مبالغ بالا رقابت می‌کنند.