هم رسان: تصور کنید که برق خانه شما با یک کلید کنترل می‌شود که می‌توانید آن را خاموش یا روشن کنید و در ظاهر به نظر این کار مؤثر است. در حالی که حتی زمانی که دکمه خاموش را زده‌اید، برق به صورت مخفیانه روشن است و هزینه برق گزافی را برای شما به همراه دارد. این اتفاق شباهت بسیار زیادی به اتفاقی دارد که هم اکنون برای کاربران اندروید با سرویس موقعیت مکانی گوگل می­ افتد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، طبق گزارش Quartz، کارشناسان دریافته‌اند گوگل می‌تواند موقعیت مکانی کاربران اندرویدی را حتی زمانی که سرویس موقعیت مکانی دستگاه‌ آنها غیر فعال است، ردیابی کند. در واقع گوگل این کار را با ردیابی GPS دستگاه شما انجام نمی‌دهد بلکه برای این کار از دکل‌های مخابراتی نزدیک به شما استفاده می‌کند و بدین ترتیب همچنان از موقعیت مکانی شما آگاه است البته با روشی دیگر.

گوگل این اقدام را تأیید کرده اما ادعا نموده این کار را تا پایان ماه میلادی جاری متوقف خواهد کرد. گوگل همچنین گفته هدف آن‌ها از انجام این کار ارتقا برخی از ویژگی‌های اندروید بوده است. سخنگوی گوگل طی بیانیه‌ای که برای Quartz ایمیل کرده می‌گوید: «ما از ابتدای سال میلادی گذشته به دنبال آن بودیم تا با استفاده از کدهای Cell ID به عنوان یک سیگنال اضافی، سرعت و عملکرد دریافت پیامک را ارتقا دهیم. با این حال ما هرگز کدهای Cell ID را به سیستم همگام سازی شبکه خود متصل نکرده‌ایم، بنابراین آن داده‌ها بلافاصله حذف شدند و سیستم پیام رسانی نیز به روز رسانی شد تا دیگر درخواست Cell ID نخواهد.»
با وجود اینکه داده‌های جمع آوری شده رمز نگاری شده‌اند اما اشاره شده اگر گوشی کاربر هک شود این اطلاعات می‌تواند به دست شخص سومی برسد بنابراین استفاده از این اطلاعات به خطر آن نمی‌ارزد.