هم رسان: امنیت دستگاه های اندرویدی از زمان ورود آنها به بازارها کابوسی پرتنش بوده است و بزرگترین دلیل این مسئله این است که کاربران به روزرسانی های امنیتی را به صورت منظم دریافت نمی کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از هکرنیوز، به عبارت دیگر این تولیدکننده دستگاه شما است که در واقع برای انتشار بسته های امنیتی برای دستگاه شما زمان صرف می کند و گاهی اوقات درباره به روزرسانی های امنیتی دروغ می گویند و به مشتریان خود اعلام می کنند که گوشی هایشان جدیدترین به روزرسانی ها را اجرا می کند.
از آنجایی که گوگل نمی تواند کنترل مستقیمی بر میان افزارهای شرکت های مختلف در میلیارد ها دستگاه داشته باشد، این مسئله باعث شد تا سال گذشته تغییرات مهمی در ساختار سیستم اندروید ایجاد کند و توانست با کمک Project Treble کنترل و نظارت بیشتری بر فرآیند به روزرسانی ها داشته باشد.
اگرچه گوگل و تولید کنندگان دستگاه های مختلف به پیشرفت های خوبی در سال گذشته دست یافته اند، اما مشکل به روزرسانی های امنیتی همچنان به قوت خود باقی است، چرا که این تولید کنندگان تمامی پچ های امنیتی را به صورت منظم و به موقع ارائه نمی دهند و همین مسئله برخی از بخش های اکوسیستم اندروید را در معرض دسترسی هکرها قرار می دهد.

ارائه ی به روزرسانی های امنیتی اندروید الزامی شداما خبرهای خوبی به گوش می رسد، گوگل با شروع انتشار اندروید پی تولید کنندگان را ملزم به ارائه به روزرسانی امنیتی منظم برای گوشی های هوشمند شان خواهد کرد.
«دیوید کلایدر ماخر» مدیر بخش امنیت سیستم عامل اندروید در کنفرانس Google I/O Developer Conference, با اشاره به تغییرات امنیتی در آینده ، اعلام کرد که شرکت توافقنامه های خود را با شرکت های تولیدی اصلاح کرده است و شروط و مقررات جدیدی درباره ارائه بسته های امنیتی منظم برای تمامی دستگاه ها در توافقنامه های خود اضافه کرده است.
XDA Developers به نقل از کلایدر ماخر می گوید:” ما همچنین تلاش می کنیم تا بسته های امنیتی را در توافقنامه ها خود با شرکت ها وارد کنیم. و در حال حاضر تعداد دستگاه ها و کاربرانی که بسته های امنیتی را به طور منظم دریافت می کنند افزایش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.
از آنجایی که شرکت شرایط توافقنامه را اعلام نکرده است، هنوز مشخص نیست که این شرایط تنها در مورد پرچمداران معتبر است یا این که تمامی دستگاه های جدید دارای سیستم عامل اندروید و گوشی های قدیمی و موجود در بازار را نیز در بر می گیرد .
در حال حاضر، جزئیات زیادی درباره توافقنامه شرکای اندروید به روزرسانی وجود ندارد، اما تغییرات جدیدی که گوگل اعمال کرده است مسلما تاثیر شگرفی بر وضعیت کلی امنیت اندروید خواهد داشت و منفعت هایی برای میلیون ها کاربر اندرویدی به همراه خواهد داشت.