هم رسان:  DxOMark تست کننده کیفیت دوربین گوشی های هوشمند است. حتی شرکت ها بازاریابی های خود را حول محور امتیازبندی های این تست کننده برنامه ریزی می کنند. زمانی که این شرکت یک برنده جدید را در این زمینه معرفی می کند، صحبت ها و گزارشات زیادی درباره آن به میان می آید، حالا تصور کنید که DxOMark در بررسی های جدید خود دو برنده همسطح معرفی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، DxOMark به تازگی به گوشی گلکسی نوت 8 امتیاز 94 داده است که این امتیاز گوشی را همسطح با آیفون 8 پلاس قرار می دهد. البته این شرکت اصلا قصد تحریک جنگ های بی پایان طرفداران را ندارد. بررسی امتیازات این گوشی ها نشان می دهد که این دستگاه ها امتیاز نهایی خود را در زمینه های مختلفی به دست آورده اند.

امتیازات گوشی نوت 8 اغلب مربوط به دوربین ثانویه، عکاسی تقریبا بدون نویز در نور کم و فوکوس خودکار بسیار سریع است. از بین این دو گوشی، گوشی سامسونگ برای گرفتن عکس های پرتره و یا عکس گرفتن از اجسام به سرعت در حال حرکت بسیار مناسب است. از طرف دیگر گوشی آیفون در مواردی همچون عملکرد فوق العاده بالای دامنه دینامیکی، نوردهی مناسب چهره و عملکرد عالی در زمینه فیلمبرداری مخصوصا با قابلیت لرزش گیری از امتیازات بیشتری برخوردار است. البته هر دوی این گوشی ها همانطور که همه ما می دانیم از نقطه ضعف هایی برخوردار هستند برای مثال گوشی نوت 8 دامنه دینامیکی نسبتا محدودی دارد که منجر به از بین رفتن جزئیات در موقعیت های سخت می شود و همچنین در زمینه ایجاد تعادل در تعادل نور سفید در نورهای روشن و یا در خارج از ساختمان مشکلاتی دارد. از طرف دیگر گوشی آیفون در مورد فوکوس خودکار مشکل دارد، همیشه همه رنگ ها را در نور کم نمی گیرد و در ویدئو های گرفته شده در نور کم نویز های قابل مشاهده ای وجود دارد.

حالا این سوال مطرح می شود: این امتیازدهی تا چه حدی می تواند بر انتخاب شما تاثیر بگذارد؟ اگر بخواهیم صادقانه بگوییم بسیار پیچیده است. بخشی از این تصمیم به اولویت های شخصی مبتنی بر عادت های عکسبرداری بستگی دارد: ممکن است شما آیفون را انتخاب کنید، چرا که دامنه رنگی واقعا طبیعی و دقیق برای تان اولویت دارد و یا اینکه نوت 8 را به دلیل لذت بردن از عکسبرداری در نور کم انتخاب کنید. البته می توان فرض کرد که شما امتیازات DxOMark را به عنوان یک قاعده در نظر بگیرید. این امتیازات در مورد تمامی موقعیت های تست صدق نمی کند و ممکن است بعضی از عواملی که از نظر شما مهم هستند را در نظر نگیرند. همچنین موضوع علاقه داشتن به گوشی های دیگر نیز اینجا مطرح می شود. در صورتی که از طرفداران سرسخت آیفون و یا سامسونگ باشید، حتی بهترین دوربین تاریخ هم نمی تواند نظر شما را تغییر دهد.