هم رسان: بیشتر ما قدر مناظری که در هنگام رانندگی در اطراف خود می بینیم را نمی دانیم. حتی ممکن است ترجیح دهیم که خود را با گوشی هایمان مشغول کنیم، اما بعضی از افراد از جمله افراد نابینا یا کم بینا از درک همین لذت های کوچک نیز محروم هستند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، مهندسان شرکت خودروساز فورد امیدوار هستند که این وضعیت را تغییر دهند، چرا که آنها یک نمونه اولیه از یک پنجره هوشمند مخصوص خودرو رونمایی کرده اند. این پنجره هوشمند به افراد کم بینا و نا بینا کمک می کند تا اطراف خود را ببینند. طبق اعلام فورد” تکنولوژی مناظر را احساس کنید از مناظر اطراف تصاویری می گیرد و آنها را به تصاویر سیاه و سفید با کانتراست بالا تبدیل می کند. سپس این تصاویر با استفاده از چراغ های ال ای دی خاص بر روی شیشه منعکس می شوند. با لمس این تصویر، سایه های مختلف خاکستری به ارتعاش در می آید به طوریکه این دستگاه می تواند 255 سطح مختلف از ارتعاش راایجاد کند، مسافران با لمس این پنجره می توانند منظره روبروی خود را در ذهن شان بازسازی کنند.

فورد یک پنجره هوشمند طراحی کرد: نابینایان هم می توانند ببینند (+فیلم)این طرح مفهومی توسط مهندسان شرکت خودروسازی فورد ایتالیا و GTB Roma با همکاری شرکت محلی Aedo که در زمینه ایجاد دستگاه های مخصوص افراد کم بینا و نابینا فعالیت دارد، طراحی شده است. بدون شک این یک مفهوم جالب توجه است که هنوز مشخص نیست به عنوان یک محصول واقعی مانند یک قابلیت اختیاری در اتومبیل ها عرضه خواهد شد یا نه، اما می توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول ویدئوی زیر را مشاهده کنید.