هم رسان: محدودیت های زیادی در تعداد قرنیه های انسانی اهدا شده وجود دارد، این به این معناست که تمامی افرادی که برای نجات بینایی خود نیاز به پیوند دارند، نمی توانند این کار را انجام دهند. در نتیجه به تازگی قرنیه های بیوسنتز طراحی و توسعه یافته است. پیوند قرنیه در آینده نزدیک به کاری آسانتر و سریع تر تبدیل خواهد شد، چرا که دانشمندان موفق شده اند که از چیزهای مختلف چاپ سه بعدی بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، یک تیم از دانشمندان دانشگاه نیوکاسل به رهبری پروفسور چی کانون با استفاده از بیوپرینتر سه بعدی ارزان قیمت موفق به تولید قرنیه چشم شده اند.
این پرینتر در عرض کمتر از 6 دقیقه یک ژل جوهری شکل زیستی در دایره های هم مرکز ایجاد می کند که یک قرنیه مصنوعی در ابعاد یک نمونه واقعی پیش از این اسکن شده پرینت می کند. این ژل حاوی سلول های بنیادی قرنیه چشم انسان است که از یک قرنیه اهدا شده سالم برداشته شده است و با آلیژانت (یک پلی ساکارید در جلبک)و کلاژن ترکیب شده است. این جوهر زیستی به اندازه کافی غلیظ است تا بتواند شکل قرنیه را به خود بگیرد و به اندازه کافی نرم است که می تواند از دهانه پرینتر بیرون بیاید.
پس از پرینت قرنیه، سلول ها بر روی داربست های سلولی مخصوص رشد می کنند تا تبدیل به بافت های قرنیه شوند.

دانشمندان برای اولین بار از قرینه چشم انسان پرینت سه بعدی گرفتندکانن می گوید:” قرنیه های چاپ سه بعدی، باید مورد آزمایش های بیشتری قرار بگیرند، و پیش از این که ما بتوانیم از آنها برای پیوند بر روی انسان استفاده کنیم، چند سالی طول خواهد کشید. به هر حال چیزی که ما می خواهیم به همگان نشان دهیم این است که می توان با استفاده از مختصات و ابعاد چشم یک بیمار برای او قرنیه های سه بعدی چاپ کرد و با این روش به زودی می توان با این روش کمبود جهانی در زمینه قرنیه های قابل پیوند را بر طرف کرد.
مقاله ای در زمینه این تحقیق در مجله Experimental Eye Research منتشر شده است. می توانید فرایند پرینت را در فیلم زیر مشاهده کنید.