هم رسان: جراحان طی دوره های آموزشی یاد گرفته اند که در حین جراحی با دقت عمل بالایی کار کنند، اما ربات های دستیار جراح به این جراحان کمک می کنند تا به بخش های دور از دسترس بدن دست یابند و حتی دقت خود را در حین جراحی بالا ببرند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، Senhance ربات دستیار جراح که توانسته است از سازمان دارو و غذای آمریکا تائیدیه دریافت کند، برای کمک به جراحان برای دسترسی به بخش های دور از دسترس و بالا بردن دقت عمل آنها طراحی شده است. این دستگاه به جراحان در انجام جراحی هایی با حداقل تهاجم کمک می کند(جراحی هایی که کمترین شکاف در بدن بیمار ایجاد می شود)، در واقع این سازمان به این دلیل با کاربرد ربات موافقت کرده است که بعد از انجام مطالعاتی در مورد 150 بیمار به این نتیجه رسید که ربات Senhance نیز در مورد روش های کولورکتال و پزشکی زنان به اندازه ربات داوینچی از دقت بالایی برخوردار است.

طبق اظهارات شرکت سازنده این دستگاه یعنی TransEnterix این اولین ربات دستیار جراح برای جراحی مناطق شکمی است که توانسته است از سال 2000 تا به حال از سازمان دارو و غذای آمریکا مجوز دریافت کند. همچنین شرکت ادعا می کند که این ربات اولین دستگاه با ردیابی چشمی و force feedback است. همانطور که در تصویر بالا می بینید جراحان در پشت کنسولی نشسته اند و با یک نمای سه بعدی از محل جراحی سه بازوی جراحی را کنترل می کنند. دوربین Senhance می تواند حرکات چشم جراح را دنبال کند و در صورتی که او در حال انجام یک جراحی باشد چیزهایی که به آن نگاه می کند را روی یک پرده نشان دهد. کنترل کننده های این دستگاه همچنین طوری عمل می کنند که جراحان سفتی بافتی که در آن عمل جراحی انجام می دهند را احساس کنند.
از آنجایی که این دستگاه از سازمان دارو و غذای آمریکا مجوز دریافت کرده است، می توان انتظار داشت که این ربات به زودی در بیمارستان های آمریکا مورد استفاده قرار بگیرد. در اینجا نمونه ای از یک عمل جراحی انجام شده توسط ربات وجود دارد که در صورت علاقه می توانید تماشا کنید.