هم رسان: فیس بوک تحقیقاتی را برای تعیین محدوده کمپین های تبلیغاتی که ظاهرا توسط شرکت های مرتبط با دولت روسیه اداره می شود، انجام داده است. گفته می شود که این کمپین ها برای انتشار پیام های اجتماعی و سیاسی تفرقه انداز در ایالات متحده قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته اند. فیس بوک نشان داده است که برخی از این تبلیغات در اینستاگرام نیز به اشتراک گذاشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، کنگره ایالات متحده آمریکا در حال بررسی اتهامات موجود مبنی بر دخالت و دستکاری انتخابات توسط روسیه است. کارشناسان بر این باورند که انتشار اخبار جعلی در بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا یعنی فیسبوک تاثیر به سزایی در آرای رای دهندگان ایالت های اصلی و بزرگ داشته است. شرکت فیسبوک تا به حال 3000 نمونه آگهی تبلیغاتی در اختیار محققان کنگره آمریکا قرار داده است.

فیسبوک: تبلیغات روسی به اینستاگرام هم وارد شده استفیسبوک اعلام کرده است که بیش از 10 میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا این آگهی های تبلیغاتی تفرقه انداز را مشاهده کرده اند، اما این احتمال نیز وجود دارد که 25 درصد از این تبلیغات توسط کسی رویت نشده باشد. 99 درصد از آگهی ها با قیمتی کمتر از 1000 دلار خریداری شده اند و نیمی از آن ها کمتر از 3 دلار ارزش دارند. تقریبا 6700 دلار برای تبلیغات های انتشار یافته در اینستاگرام صرف شده است.
فیسبوک کنترل های بیشتری را برای انتشار تبلیغات وضع کرده است. این اقدامات شامل بررسی های انسانی بیشتر و تائید بعضی از تبلیغات های هدف دار برای جلوگیری از اتفاقاتی از این دست می شود.
این شبکه اجتماعی بزرگ تنها رسانه آنلاین مورد استفاده برای اهداف سیاسی و اجتماعی نیست. گوگل و توییتر نیز شواهدی از تبلیغات های روسی را در پلتفرم های خود مشاهده کرده اند.