هم رسان: در جریان رسوایی به اشتراک گذاری داده های کمبریج آنالیتیکا، فیسبوک هیچ اقدام مستقیمی در برابر شرکت های شرکت کننده در این رسوایی انجام نداد. اما پس از دریافت نامه ای از CNBC مبنی بر این که شرکت پردازش و تحلیل دادۀ CubeYou در حال استفاده از متدهای سبک کمبریج آنالیتیکا برای جمع آوری داده ها با اهداف بازاریابی است، این شرکت را متوقف کرد. این شرکت در ابتدا پرسش و پاسخ ها را به عنوان ابزاری برای تحقیقات آکادامیک بدون سود و منفعت جمع آوری کرد اما پس از مدتی رویه خود را تغییر داد و این اطلاعات را در اختیار شرکت های آگهی قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، تحقیقات CNBC نشان می دهد که CubeYou از مجموعه ای اپلیکیشن های اجتماعی برای جمع آوری اطلاعات شخصی افراد از جمله، نام، شماره تلفن، شغل، آدرس هاست اینترنتی و وضعیت روابط استفاده کرده است. علاوه بر این، این شرکت اطلاعات را با دیگر منابع مطابقت یا ارتباط می داده است تا به خاطر اهداف بازار یابی پروفایل های خود را بهبود ببخشند. اپلیکیشن های داده ای این شرکت حول محور “You Are What You Like” است که ادعا می کند شخصیت شما را بر اساس لایک های صفحه فیسبوک تان پیش بینی می کنند.

از CubeYou خواسته شده تا درباره این مسئله توضیح دهد، اما مدیر عامل این شرکت انکار کرده که به اطلاعات دوستان خود دسترسی دارد. همچنین او اشاره می کند که وب سایت مستقل “You Are What You Like” نشان می دهد که ممکن است اطلاعات از شرکت های متفرقه به دست آمده باشد. برخی از شرکای شناخته شده و معتبر CubeYou شامل آژانس های تبلیغاتی مانند گوگل، Geico و L’Oreal هستند، هر چند مشخص نیست که چه مقدار از داده ها، استراتژی های تبلیغاتی مشتریان خاص را تحت تاثیر قرار داده است.
در حالی که اقدام فیسبوک بر علیه شرکت های دیگری که از به اشتراک گذاری داده ها سوءاستفاده می کنند، اتفاق خوبی است، اما این عکس العمل گوگل تنها پس از این بود که CNBC توجه گوگل را به رفتار CubeYou جلب کرد. فیسبوک پیش از این وعده داده بود که اقدامات و فعالیت های شرکت های دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد و سیاست های داده ای خود را تغییر می دهد، اما مشخص نیست که در صوت عدم توجه رسانه ها، فیسبوک چه زمانی می توانست متوجه اقدامات CubeYou شود. همچنین این مسئله حاکی از این است که ممکن است شرکت های دیگر نیز از سیاست های فیسبوک در مورد داده های آکادمیک سوء استفاده کنند تا بدون اجازه کاربران اطلاعات آنها را برای اهداف تجاری خود جمع آوری کنند.