هم رسان: برای مدت هاست که سرطان در مبارزه با سیستم ایمنی بدن پیروز میدان بوده است، اما دانشمندان در حال آماده سازی اسلحه های زیادی برای تغییر این وضعیت هستند. یکی از تکنیک های اصلی تجهیز سلول های تی به عنوان سربازان پیاده سیستم ایمنی برای شناسایی بهتر و از بین بردن تومورها است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، یک آزمایش جدید در Children’s Research Institute نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشته است و موفق به کنترل سرطان لنفاوی هاچکین شده است.
به طور معمول سلول های تی با گشت زنی در سرتاسر بدن، جستجوی نشانه هایی از یک پروتئین خاص که وجود باکتری ها، ویروس ها و سلول های سرطانی مهاجم را نشان می دهند و همچنین به کارگیری سلول های تی بیشتر برای حمله به تهدیدها، بدن ما را از آلودگی و عفونت حفظ می کنند. حداقل این کارکرد در بهترین حالت باید وجود داشته باشد. اما در دنیای ناقص ما که هیچ سیستمی وظیفه خود را به صورت تمام و کمال انجام نمی دهد، تومورها راهکارهایی توسعه داده اند که بقای خود را تضمین می کنند.
یک پروتئین شاخص که به عنوان فاکتور رشد تغییر شکل دهنده بتا (TGF-β) شناخته می شود، معمولا رشد سلول های سالم را کنترل می کند، اما تومورها تغییر شکل های TGF-β دارند که به سرطان اجازه می دهد تا به سلول های مجاور سرایت کند. در عین حال TGF-β بیش از اندازه می تواند حمله سلول های تی را غیرفعال کند، که باعث عدم شناسایی تومور توسط سیستم ایمنی می شود.
تیم تحقیقاتی حاضر در Children’s Research Institute برای مقابله با این مکانیسم دفاعی یک نوع سلول تی جدید طراحی و مهندسی کرده است. این محققان سلول های تی مخصوص LMP را اصلاح کرده اند تا گیرنده نوع دوم TGF-β غالبا منفی (DNRII) را نشان دهند. سلول های تی به دست آمده DNRII-LST نامیده شده است و این سلول ها به طور ویژه ای برای مبارزه با ویروس اپشتین بار _ سرطان لنفوم هاجکین مثبت طراحی شده اند.
سلول های تی طراحی شده با نشان دادن DNRII قادر به مقاومت در محیط خصمانه اطراف تومور و ادامه وظیفه جستجو و تخریب متداول خود هستند. در این صورت، آنها پروتئین های مرتبط با اپشتین بار ویروس که تومور ها ارائه می دهند، مورد هدف قرار می دهند.

در این مطالعه محققان سلول های تی مهندسی شده را در مورد هشت بیمار مبتلا به سرطان لنفوم هاجکین مثبت استفاده کردند. دوز مورد استفاده از آن از 2 تا 12 متغیر بود و مقدار آن از 2 در 107 تا 1.5 در 108 سلول در متر مربع طبقه بندی می شد. نتایج حاصل تا حد زیادی امیدوارکننده بود و این درمان توانست بیماری را برای سال ها تحت کنترل بگیرد و از پیشرفت آن جلوگیری کند. بهتر از همه این که این روش نیازی به آماده سازی های شیمی درمانی هم نداشت.
کاترین بولارد محقق اصلی این مطالعه در این خصوص می گوید:” DNRII-LST ها در مقابل تجمع های مهارکننده TGF-β در محیط آزمایشگاهی مقاوم هستند و قابلیت کشتن سلول های سرطانی را حفظ می کنند. پس از تزریق، سیگنال سلول های تی اصلاح شده ژنتیکی در خون محیطی تا 100 برابر افزایش می یابد. DNRII-LST ها برای بیش از 4 سال باقی می مانند. چهار نفر از هفت بیمار مبتلا به بیماری سرطان فعال واکنش های بالینی دریافت کردند که برای بیش از 4 سال کامل بود و ادامه داشت، به جز یک بیمار که تنها واکنش های نسبی به سلول های تی اصلاح شده از خود نشان داد.”
این مطالعه با توجه به مشارکت تنها 8 نفر شاید از خیلی محدود باشد، اما به هر حال نتایج امیدوارکننده ای را به همراه داشته است. این مطالعه در مجله Clinical Oncology به چاپ رسیده است.