هم رسان: گوگل در حال حاضر ویژگی های پیشرفته ای مانند هشدار ورود و تأیید اعتبار دو عاملی را برای حفظ امنیت حساب Google شما فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از هکرنیوز، با این حال ممکن است افرادی نگرانی های بیشتری برای هک شدن داشته باشند، باید به این افراد بگوییم که گوگل قوی ترین قابلیت امنیتی خود را با نام Advanced Protection معرفی کرده است که قفل کردن حساب های گوگل را به روشی جدید برای کاربرانی که در معرض ریسک بالایی از حملات آنلاین هدفمند هستند آسانتر می کند.
گوگل در یک پست معرفی این برنامه گفت:” ما به این خاطر این اقدام غیرمعمول را اجرا کردیم که بعضی از کاربران ما به طور ویژه ای در معرض خطر حملات آنلاین هدفمند هستند.
برای مثال این کاربران شامل کارکنان یک کمپین انتخاباتی که در حال آمادگی برای یک انتخابات هستند، روزنامه نگارانی که باید محرمانه بودن منابع شان حفظ شود و یا افرادی که درگیر روابط خشونت آمیز بوده و به دنبال امنیت هستند، می شود.
حتی اگر یک هکر از طریقی رمز عبور شما را با استفاده از حملات فیشینگ پیشرفته، اکسپلویت های جاسوسی و یا جاسوس افزارها به دست آورد – و تلاش کند تا به حساب Google شما دسترسی پیدا کند، نمی تواند این کار را انجام دهد.
برای فعال کردن این قابلیت محافظت پیشرفته گوگل به دو کلید امنیتی فیزیکی نیاز خواهید داشت که با استاندارد U2F عمل می کنند. این تکنیک یک تائید هویت دو عاملی مبتنی بر سخت افزار ارائه می دهد که نیازی به کدهای مخفی از طریق پیامک یا ایمیل ندارد.
برای ورود به حساب گوگل خودتان از یک کامپیوتر یا لپ تاپ به یک یو اس بی خاص نیاز خواهید داشت، در حالیکه در دسترسی از طریق موبایل یا تبلت به یک دانگل بلوتوث دار جفت شده با گوشی مورد نیاز است.
در این پست آمده است:” این دستگاه های امنیتی از رمزنگاری کلید عمومی و امضای دیجیتالی استفاده می کنند تا تا هویت شما را برای گوگل نشان دهند. مهاجمی که کلید امنیتی شما را در اختیار ندارد به صورت خوکار مسدود می شود، حتی اگر رمز عبور شما را داشته باشد.”

قابلیت Advanced Protection گوگل سه ویژگی برای ایمن نگه داشتن حساب شما ارائه می دهد:
کلید امنیتی فیزیکی: برای ورود به حساب کاربری یک کلید امنیتی U2F مورد نیاز است که جلوی افراد دیگر را حتی با در اختیار داشتن رمز عبور از ورود به حساب می گیرد.
دسترسی و به اشتراک گذاری محدود داده ها : فعال کردن این قابلیت تنها به اپلیکیشن های گوگل اجازه می دهد تا در حال حاضر به حساب شما وارد شوند، البته اپلیکیشن های مجاز دیگر نیز به مرور زمان اضافه خواهند شد.
مسدود کردن دسترسی حساب کاربری جعلی: در صورتی که کلید امنیتی U2F خود را از دست بدهید، فرایند بازیابی حساب کاربری شامل مراحل بیشتری خواهد بود، برای مثال بررسی های بیشتر و درخواست جزئیات بیشتر درباره از دست دادن دسترسی به حساب کابری انجام خواهد شد تا از دسترسی حساب های جعلی جلوگیری شود.
قابلیت Advanced Protection برای کاربرد عمومی طراحی نشده است، بلکه تنها مخصوص افرادی نظیر روزنامه نگاران، مقامان و فعالان دولتی است که در معرض خطر بالای هکرهای دولتی یا پیشرفته هستند و این آمادگی را دارند تا بخشی از راحتی و امکانات خود را برای مراقبت بیشتر از ایمیل خود فدا کنند.
در حال حاضر، اگر بخواهید در برنامه حفاظت پیشرفته ثبت نام کنید، شما به گوگل کروم نیاز دارید، زیرا تنها Chrome از استاندارد U2F برای کلید های امنیتی پشتیبانی می کند. اما انتظار می رود که د رآینده ای نزدیک دیگر مرورگرها نیز از این قابلیت پشتیبانی کنند.
گوگل گزینه ESET Malware Detection را به کروم اضافه کرده است.
گوگل همچنین با مشارکت با شرکت نرم افزاری ضد ویروس ESET تغییر قابل توجهی را ایجاد کرده است تا دامنه تشخیص و حفاظت از بدافزار را از طریق ویژگی Clean Up Chrome در مرورگر خود گسترش دهد.
در حال حاضر قابلیت Chrome Cleanup دارای یک موتور تشخیص بدافزار است که در کنار تکنولوژی سندباکس گروم عمل می کند.
گوگل در پست دیگری اعلام کرده است:” ما اکنون قادر هستیم تا نرم افزارهای ناخواسته بیشتری را نسبت به قبل شناسایی و حذف کنیم، این به این معناست که افراد بیشتری می توانند از قابلیت Chrome Cleanup استفاده کنند.
توجه داشته باشید که این موتور سندباکس جدید یک آنتی ویروس همه منظوره نیست، این موتور تنها نرم افزاری را حذف می کند که با سیاست نرم افزار ناخواسته ما مطابقت داشته باشد.”
شما می توانید از اینجا اقدام به ثبت نام در قابلیت Advanced Protection گوگل کنید.