هم رسان: «الون ماسک» با امضاء پیمان نامه ای در کنار بیش از 100 نفر دیگر از سازمان ملل خواست تا به استفاده بی رویه از سیستم های سلاح های خودکار سرو سامان ببخشد. این گروه از مهندسان که بیشتر آنها در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارند، از این سازمان جهانی خواستند تا از مردم کشورهای دنیا در مقابل سوء استفاده از سلاح های AI محور محافظت کند. آنها معتقدند که ربات های مرگبار هوشمند، خود هدایتگر تبدیل به ابزاری مناسب برای ظالمان و غاصبان شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، اگرچه ماسک از معروف ترین امضاء کنندگان این پیمان نامه است، اما نام های بزرگی دیگری همچون «مصطفی سلیمان» بنیانگذار DeepMind نیز در فهرست امضاءکنندگان به چشم می خورد. این گروه معتقدند سلاح های هوشمند که برای کنترل آنها نیاز به دخالت انسان نیست، در واقع اقدامی است که نشان می دهد انسان ها تمایل زیادی برای ایجاد جنگ و خشونت دارند. خطر پهباد ها، تانک ها و سربازان آینده احتمالا تبدیل به بلایی خانمان سوزخواهد شد که بشریت برای پایان دادن به آن سخت تلاش خواهد کرد.

سلاح های خودکاراین اولین باری نیست که این میلیاردر آفریقای جنوبی بر ضد سلاح های هوشمند فعالیت کرده است. در سال 2015 نیز ماسک در کنار «استفان هاوکینگ» و« استیو وازنیاک» خواستار ممنوعیت استفاده از دستگاه هایی شدند که بدون دخالت انسان کشت و کشتار می کنند. همچنین ماسک مبارزه بسیار خوبی در زمینه توانایی هوش مصنوعی برای محو کردن تمامی انسان ها از روی کره زمین با مارک زوکربرگ داشت.
این نامه به امید ایجاد چارچوبی برای جلوگیری از پیشرفت این تکنولوژی، صلاحیت زیادی به سازمان ملل می دهد. باید امیدوار باشیم که مقامات بین المللی این درخواست را بپذیرند و جلوی طرفداران استبداد حیله گر و مکار را از سرکوب اعتراضات مطرح شده درباره تشکیل ارتشی از ربات های سلب کننده آرامش بشر بگیرند.