هم رسان: این روزها شاهد کاربرد گسترده پهبادهای ( هواپیماهای بدون سرنشین) در زمینه های مختلف از جمله عکاسی و فیلمبرداری و همچنین کنترل و مراقبت از محصولات کشاورزی، جستجو و نجات و غیره هستیم. به نظر می رسد که در منطقه زنگبار در تانزانیا از پهبادها برای مبارزه با بیماری ها نیز استفاده شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، در گزارشی از Quartz آمده است دانشگاه آبریستویث با همکاری برنامه حذف مالاریا زنگبار کشور تانزانیا دست به اقدامی برای از بین بردن مالاریا در منطقه زده است. قرار است  در این برنامه از پهبادها برای بررسی مناطق داغ دارای پشه های مالاریا و شناسایی مناطق مرطوب که مکانی مناسب برای تخم گذاری این پشه ها است ، استفاده شود.

این روش در مقایسه با روش های کنونی از بازده بیشتری برخوردار است، چرا که بر اساس گزارش این گروه، تنها یک پهباد توانسته است یک مزرعه شالیکاری به وسعت 30 هکتار را تنها در عرض 20 دقیقه بررسی کند. این به این معناست که آنها می توانند مناطق شناسایی شده را در مدت زمان کوتاهی سم پاشی کنند و پشه ها را از بین ببرند. در این طرح نیازی به استفاده از یک مدل خاص نیست چرا که در این طرح از یک مدل استاندارد مانند DJI Phantom 3 استفاده شده است.
اما به هر حال نگرانی هایی در مورد استفاده از این پهبادها وجود دارد، برای مثال نگرانی در مورد این که آیا تداخلی در پرواز هواپیماها یا زندگی پرندگان و یا حتی شناسایی احتمالی پهبادهای مورد استفاده در جنگ ها ایجاد خواهد کرد، اما این تیم امیدوار است که با همکاری بزرگان روستا و توضیح درباره هدف استفاده از این پهباد هر گونه ترس یا شک و تردیدی از بین خواهد رفت.