هم رسان: تولید یک واکسن برای آنفولانزا که در کل دنیا اثر بخشی داشته و تنها یک بار نیاز به تزریق داشته باشد مدت‌ها است هدف محققان پزشکی بوده است. طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، هر سال بیش از نیم میلیون نفر در دنیا به دلیل ابتلا به آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند و هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی آن غیر قابل محاسبه است در نتیجه نمی‌توان تأثیر یک واکسن مؤثر را نادیده گرفت. تحقیقات جدید دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن می‌تواند راه را برای مقابله جهانی با آنفولانزا از طریق تولید یک واکسن جدید DNA هموار کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، عملکرد این واکسن برای مقابله با آنفولانزا بدین گونه است که مؤلفه‌های ژنتیکی ویروس را هدف قرار می‌دهد. «دبوراه فولر» سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «با توجه به انواع واکسن‌ها، می‌توان گفت واکسن DNA روش جدیدی به حساب می‌آید.»
واکسن‌های DNA اکنون پیشتاز تحقیقات پزشکی مدرن هستند برخلاف واکسن‌های متداول که از کل ساختار یک ارگانیسم برای تولید یک واکنش ایمنی استفاده می‌کنند، واکسن‌های DNA با اضافه کردن یک کد ژنتیکی به سلول، آن را به سمت تولید آنتی ژن بیماری زا هدایت کرده و متعاقباً موجب واکنش ایمنی می‌شوند.
فولر می‌گوید: «طی چهل سال گذشته با واکسن‌های مشابهی (از نظر تکنیکی) کار کرده‌ایم اما این واکسن فوق العاده بوده است؛ شما ویروس را تولید، کشته و تزریق می‌کنید. اکنون زمان آن رسیده تا واکسن‌ها تغییر کنند و این تغییر شامل واکسن آنفولانزا نیز می‌شود.»

واکسن‌های DNA نسبت به واکسن‌های معمول مزیت‌های فراوانی دارند. این واکسن‌ها ارزان‌تر هستند و سریع‌تر از واکسن‌های معمول تولید می‌شوند و به این خاطر که اجزا ژنتیکی اساسی ویروس را هدف می‌گیرند، می‌توانند به مسئله «رانش ژنتیکی» نیز غلبه کنند. بدین ترتیب تزریق یک واکسن می‌تواند با انواع آنفولانزا چه در گذشته و آینده مقابله کند.
در مطالعات اولیه تاثیرگذاری خارق العاده واکسن‌های DNA ثابت نشد و محققان به سختی توانستند پاسخ سیستم ایمنی بدن انسان را با این روش تحریک کنند. پیشرفت‌های اخیر در روش‌های تحویل جان تازه‌ای در این زمینه بخشیده و نشان می‌دهد که پچ های پوستی نسبت به تزریق عضلانی واکنش آنتی بادی بهتری ایجاد می‌کنند.
تازه‌ترین آزمایش واکسن DNA آنفولانزا بر روی نمونه‌های اولیه جانوری نتایج مثبتی را نشان داده است. این واکسن جدید حاوی کدهای DNA برای برای پروتئین‌های چهار نوع مختلف آنفلوآنزا به همراه یک رشته پروتئین اضافی مشترک در بین تمام سویه‌های آنفولانزا است. جالب است که نتایج این آزمایش نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن حیوانات نه تنها به چهار نوع خاص آنفولانزا بلکه به سایر گونه‌های دیگر آنفولانزا نیز پاسخ ایمنی شدید داده‌اند که نشان دهنده تأثیر گسترده و جهانی این واکسن است.
فولر در این رابطه گفته است: «با بررسی گروه‌های ایمن شده متوجه شدیم استفاده از این واکسن آن‌ها را صد درصد در برابر ویروس‌هایی که قبلاً واکسن نداشتند، محافظت می‌کند.
تحقیقات مربوط به واکسن‌های DNA هنوز در مراحل اولیه است و تاکنون هیچ آزمایشی بر روی انسان صورت نگرفته اما مطمئناً این واکسن می‌تواند تحول بسیار بزرگی در این زمینه باشد. یکی از بهترین دستاوردهای بشر در قرن گذشته، تولید واکسن‌هایی بود که جان میلیون‌ها نفر را نجات داده است. واکسن‌های DNA می‌توانند فصل جدیدی برای واکسن‌های قرن 21 باشند و موج جدیدی از ایمنی در برابر عفونت‌های خطرناک را برای بشر به ارمغان بیاورند.
نتایج این تحقیقات در مجله ی PLOS One به چاپ رسیده است.