هم رسان: درحال حاضر دستگاه هایی تولید شده که می توانند با خواندن ذهن ما کار کنند یا به عبارتی سیگنال های مغزی ما را به یک عمل تبدیل کنند. به تازگی محققان MIT موفق به تولید دستگاه پوشیدنی شده اند که بر روی صورت قرار می گیرید و می تواند افکار ما را بشنود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، به گفته ی MIT این وسیله شامل یک دستگاه پوشیدنی و یک سیستم رایانه ای می شود. الکترودهای موجود در این دستگاه سیگنال های عصبی – عضلانی فک و صورت را پیش از بیان شدن کلمات و درست زمانی که کلمه ای را در ذهن خود بیان می کنید، دریافت می کنند. پس از آن سیگنال ها در اختیار یک سیستم یادگیری ماشینی قرار می گیرد که برای برقراری ارتباط میان سیگنال های خاص با کلمات خاص آموزش دیده است.

ایده ی طراحی این وسیله زمانی به ذهن محققان خطور کرد که در تلاش بودند راه حلی را برای به کارگیری انسان ها و ماشین ها با یکدیگر و با کمترین آسیب پذیری پیدا کنند. « Arnav Kapur » سرپرست ارشد این گروه تحقیقاتی می گوید: ” هر زمان که بخواهیم درباره ی موضوعی جستجو کنیم می بایست تلفن خود را برداریم، رمز آن را وارد کنید، برنامه ی مناسب را باز کنیم، عبارت مورد نظر خود را تایپ کنیم و غیره. تمامی این موارد می تواند موجب عدم توجه کاربر به محیط پیرامون و افرادی که با آنها ارتباط دارد، گردد.
با استفاده از این دستگاه کافی است تنها کاربران به آنچه می خواهند انجام دهند ” فکر کنند ” تا اتفاق بیافتد. از دیگر کاربردهای این وسیله می توان به کنترل گجت ها از راه دور اشاره کرد؛ تصور کنید روی کاناپه دراز کشیده اید و با فکر کردن کانال های تلویزیون را تغییر می دهید یا دستگاه پخش ویدئو را کنترل می کنید یا محاسباتی را در ذهن خود انجام می دهید.
در حال حاضر طراحی این وسیله در مراحل ابتدایی قرار دارد و از این رو از طراحی زیبا و با ظرافتی بهره نمی برد.