هم رسان: پیل‌های سوختی هیدروژنی تاکنون برای انرژی رسانی به اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما به زودی کاربرد جدیدی در مزارع سرور خواهند داشت و نیروی لازم سرویس‌های اینترنتی را فراهم خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، Daimler, HPE, Power Innovations و National Renewable Energy Laboratory قصد دارند تا از پیل سوختی برای شبکه‌های کوچک داخل مراکز داده‌ای استفاده کنند. نیروی باد و خورشید حجم وسیعی از انرژی مورد نیاز را تأمین می‌کنند اما پیل‌های سوختی شکاف موجود در زمان بالا بودن تقاضای انرژی و یا در زمان قطعی برق را پر خواهند کرد. شرکت‌ها پس از این مجبور نخواهند بود تا حد زیادی به ژنراتورهای دیزلی و یا منابع غیرسازگار با محیط زیست برای برآورده کردن میزان تقاضا اتکا کنند. برخلاف باطری‌های موجود، هیچ محدودیتی در استفاده از انرژی وجود ندارد و پیل‌های سوختی تا زمانی که هیدروژن موجود است به کار خود ادامه خواهند داد.

این پروژه با نمونه‌های اولیه شروع به کار کرده اما به طور قطع می‌توان گفت مدتی طول خواهد کشید تا این طرح عملی شود. HPE در کنار شرکای خود سخت تلاش می‌کند تا این پیل‌های سوختی را به سیستم‌های آی تی موجود پیوند دهد. اگر چه هنوز راه زیادی وجود دارد تا مراکز داده‌ای کاملاً سبز آماده بهره برداری شوند. مهم‌تر از همه این که با وجود این که صنعت خودروسازی به سمت ماشین‌های الکتریکی حرکت می کند اما آینده خوبی برای پیل‌های سوختی پیش رو است. شاید این پیل‌های سوختی دیگر کاربرد زیادی در جاده‌ها نداشته باشند اما می‌توانید مطمئن باشید شبکه‌های اجتماعی شما به لطف این پیل‌ها حتی در زمان خاموش شدن سرورها به کار خود ادامه خواهند داد.