هم رسان: با شروع جام جهانی فیفا 2018، متخصصان دنیای امنیت سایبری خود را برای هر گونه اتفاق ناگواری آماده مرده اند این روزها جام جهانی فوتبال مهمترین رویداد در روسیه به حساب می آید. طبق یک نظرسنجی اخیر، در حالی که طرفداران فوتبال و هکرها پیش بینی کرده اند، کارشناسان امنیتی بر این باورند که نوعی حمله سایبری در شبکه فوتبال فوتبال جام جهانی 2018 رخ خواهد داد.


به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از اینفو سکیوریتی این نظر سنجس که توسط شرکت Lastline در Infosecurity Europe 2018 انجام شده است، نشان می دهد که 72 درصد از کارشناسان امنیتی معتقدند با توجه به این که حملات سایبری به رویداد های بین المللی بزرگ در میان مهاجمان سایبری رواج دارد، احتمال یک حمله سایبری به این رویداد بزرگ فوتبالی نیز وجود دارد.
از میان کارشناسانی که این حمله را پیش بینی کرده اند که این حمله با استفاده از حملات منع سرویس توزیع شده زیرساختار شبکه جام جهانی را مورد هدف قرار خواهد داد و یا این که در کانال های رسانه های اجتماعی ایجاد اختلال می کند. کمتر از نیمی از این افراد معتقدند که مکاتبات ایمیلی در خطر خواهند بود و تنها 47 درصد به تهدیدات دستگاههای موبایل مشکوک هستند.


اندی نورتون مدیر هوش تهدید در Lastline می گوید:” مجرمان سایبری تنها در خلا وجود ندارند. آنها از رسیدگی های دقیق رسانه هایی که جام جهانی را پوشش می دهند آگاه هستند، و امیدوارند که بتوانند از آن و همچنین موقعیت های مالی که در چنین رویداد منحصر به فرد وجود دارد به نفع خود استفاده کنند.
پیش از این نیز شاهد حملات سایبری به رویداد های ورزشی جهانی همانند حمله به المپیک زمستانی کره جنوبی بودیم و حالا این نگرانی وجود دارد که این حملات و تهدیدات به یک عادت جدید تبدیل شود. اندرو لوئید رئیس Corero Network Security می گوید:” اصلا جای تعجب ندارد که حملاتی بر علیه جام جهانی فوتبال پیش بینی شده است. با توجه به جغرافیای سیاسی کنونی، جام جهانی فوتبال موقعیتی مناسب برای حملات پشتیبانی شده توسط دولت ها بر علیه دشمنان سیاسی خود ایجاد کند که باعث می شود رای گیری تاکتیکی یوروویژن شبیه به یک کشمکش در زمین بازی به نظر برسد.
لوئید ادامه می دهد:” بازی افتتاحیه بین کشورهای روسیه و عربستان صعدوی برگزار شد که مطمئنا توجه بعضی از کشور ها مانند ایران و غیره را به خود جلب کرده بود. علاوه بر حمله به زیر ساختار فیفا، از دیگر موارد خطر با تاثیر تجاری شدید می توان به شبکه های پخش زنده این رویداد اشاره کرد. این تهدیدات باعث می شود تا فشار موجود بر روی شرکت های دیجیتالی برای استفاده از اقدامات دفاعی مناسب و به موقع بیشتر احساس شود چرا که این ابزارهای دفاعی به صورت خودکار می توانند حملات را شناسایی کنند و آنها را از بین ببرند و به شرکت ها اجازه می دهند تا در حین یک حمله سایبری همچنان آنلاین بمانند و به کسب و کار خود ادامه دهند.”