هم رسان: ابتلا به بیماری التهابی روده (IBD) برای هیچ کس خوشایند نیست، اما مخصوصا در مورد کودکان بسیار سخت است، چرا که باعث کاهش جذب مواد مغذی در بدن کودکان می شود که این مسئله باعث اختلال در رشد کودک می شود. به همین دلیل دانشمندان به دنبال راه های بهتری برای درمان این بیماری از طریق استفاده از کرم های نواری هستند.

به گزارش پاگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه کالگری کانادا تحقیقات خود در زمینه یافتن این درمان را شروع کردند، آنها گروهی از موش های جوان را با کرم های نواری Hymenolepis diminuta آلوده کردند و گروه دیگری از موش ها را بدون این کرم مورد بررسی قرار دادند. پس از گذشت ده روز، سیستم ایمنی موش های گروه اول توانست با انگل ها مقابله کند و این موش ها انگل ها را از بدن خود خارج کردند.
پس از آن همه موش ها در معرض موادی قرار گرفتند که موجب بروز یک بیماری التهابی روده با نام کولیت می شد. موش های گروه اول که با کرم های نواری آلوده شده بودند به کولیت خفیف تری در مقایسه با موش های دیگر مبتلا شدند.
به احتمال زیاد دلیل این مسئله چیزی است که با عنوان حافظه ایمونولوژیک شناخته می شود. حافظه ایمونولوژیک در واقع پاسخی است که بدن در هنگام مواجهه با یک خطر، خطر مشابهی که قبلا با آن مبارزه کرده است را به خاطر می آورد و در نتیجه گلبول های سفید بیشتری را تولید می کند.

آیا کرم های نواری می توانند از بیماری های روده در کودکان جلوگیری کنند؟
به علاوه بعضی از موش های گروه اول پس از ابتلا به بیماری کولیت عصاره ای از کرم نواری را دریافت کردند. این عصاره که helminth یا کرم روده نامیده می شود، عفونت کرم نواری را تکرار می کند. این کار واکنش حافظه ایمونولوژیک بدن را تا حد زیادی بالا می برد که باعث می شود موش ها سطوح بیشتری از پروتئین های ضد التهاب را تولید کنند و در نتیجه پیشرفت علایم بیماری کولیت البته در صورت وجود این علایم متوقف می شود.
این محققان با انتشار مقاله ای در این زمینه در مجله آمریکایی Physiology – Gastrointestinal and Liver Physiology اعلام کردند:”روش درمانی با استفاده از کرم روده می تواند در درمان بیماری IBD در کودکان بسیار مفید واقع شود، همچنین تحریک حافظه ایمونولوژِیک ضد کرم روده می تواند به عنوان یک روش ضد کولیت در افرادی باشد که قبلا به این بیماری آلوده شده اند.”