هم رسان: با کمک فناوری «شارژ بی‌سیم پویا» خودروی برقی شما هیچ‌وقت بدون شارژ نمی‌ماند و شما می‌توانید سفرهای طولانی را تجربه کنید.
به گزارش هم رسان، شارژ یک خودروی الکتریکی در حین رانندگی ممکن است یک ایده غیرممکن به نظر برسد، اما شرکت کوالکام می‌خواهد این قابلیت را عملی کند. کوالکام در حال توسعه فناوری “شارژ بی‌سیم پویا” است تا رانندگان دیگر نگران بی شارژ ماندن خودروی برقی خود نباشند و بتوانند بدون نگرانی در جاده‌های طولانی را رانندگی و از مناظر لذت ببرند و در همین حال خودروی آن‌ها دائماً شارژ مجدد شود.
رئیس کوالکام در سخنرانی خود در کنگره جهانی موبایل 2016 اظهار داشت: «در آینده ممکن است شارژرها در کف بزرگراه‌ها نصب شوند، به‌طوری‌که وقتی از روی آن رد می‌شوید خودروی شما به‌طور خودکار شارژ شود. فرضیه اساسی این فناوری شبیه شارژ کردن فعلی گوشی‌های تلفن همراه است؛ طوری که پدهای شارژر در جاده‌ها و پارکینگ‌ها نصب خواهند شد. این فناوری در ابتدای راه خود است اما آن می‌تواند به رانندگی مستقلِ خودروهای بدون راننده کمک بسزایی کند.»

poc_5469-100647032-primary.idge
وی افزود: «چگونه می‌شود یک خودروی بدون راننده و مستقل وجود داشته باشد، اما آن دائماً نیازمند اتصال به برق برای شارژ شدن باشد؟ این‌ها باهم جور درنمی‌آید. این فناوری چندین مزیت دارد. خودروهای برقی به‌صورت نامحدودی در انواع و اقسام تولید خواهند شد.دیگر این وضعیت رخ نخواهد داد که شب بخوابید و فراموش کنید خودرو برقی خود را به شارژ بزنید و در نتیجه صبح نتوانید سرکار بروید. فناوری شارژ بی‌سیم پویا، نسخه پیشرفته سیستم شارژ بی‌سیم استاتیک است که در گذشته توسط کوالکام توسعه یافته بود. در حال حاضر این فناوری به‌صورت ایستا مورد استفاده قرار می‌گیرد و با ارائه نوع پویای آن دیگر مشکلی از بابت فراموش کردن شارژ خودرو نخواهید داشت. کوالکام، در حال کار بر روی پدهای شارژی است که بتواند در پارکینگ شما کار گذاشته شود، تا هنگامی‌که خودروی خود را پارک کردید، به پدها متصل شود و شروع به شارژ شدن نماید.»
این کمپانی تراشه ساز در حال همکاری با شرکت DaimlerChryser است تا نسل بعدی سیستم شارژ بی‌سیم استاتیک را در خودروها پیاده سازد. طرح کوالکام برای شارژ بی‌سیم وسایل نقلیه در حال حرکت، بسیار پرهزینه بوده و مطمئناً تغییر زیرساخت‌ها، زمان زیادی خواهد برد. همان‌طور که در گذشته دیدیم، اینتل به دنبال ایجاد شارژرهای بی‌سیم برای لپ‌تاپ‌ها در فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های عمومی بود، اما به علت اینکه باید تغییراتی در بنا و ساختمان این مکان‌ها رخ می‌داد، این تلاش ناکام ماند.
منبع : iTworld