هم رسان: ویندوز 10 به کمک استانداردهای جدیدی که از سال 2017 می‌آید، قادر به پشتیبانی از تعداد بیشتری از سیستم‌های اینترنت اشیاء (IoT) خواهند بود.


به گزارش هم رسان، اگر شما برای باز کردن درب و یا روشن کردن لامپ‌ها تنبلی می‌کنید، ویندوز 10 و دستیار دیجیتال صوتی فعال آن یعنی کورتانا می‌تواند تمامی این امور را برای شما انجام دهد.
مایکروسافت قصد دارد اتوماسیون خانگی را به کمک ویندوز 10 به اوج خود برساند. این کمپانی در کنفرانس بیلد 2016، به چندین یافته جدید خود در حوزه اینترنت اشیاء اشاره نمود. با ادغام ویندوز 10 به پروتکل‌های Open Connectivity Foundation (OCF) که قرار است در سال 2017 معرفی شوند، این سیستم عامل می‌تواند با طیف وسیع‌تری از سیستم‌ها و لوازم خانگی کار کند. کورتانا به کاربران اجازه می‌دهد به‌سادگی کارها را با استفاده یک PC ویندوز، گوشی تلفن همراه، کنسول ایکس باکس یا رسپبری پای 3، خودکار کنند.
کاربران قادر خواهند بود با گفتن تنها یک کلمه از کورتانا برای روشن کردن لامپ‌ها، تهویه مطبوع و یا حتی باز کردن درب خودرو استفاده نمایند. مثلاً کاربران می‌توانند به گوشی‌های هوشمند خود بگویند «لامپ» و سپس لامپ‌ها روشن شوند. یا حتی بهتر از آن، کاربران می‌توانند به کورتانا بگویند که «قفل در خانه را باز کن» و بعد از آن مجموعه‌ای از کارهای دیگر مانند روشن کردن لامپ‌ها و تهویه مطبوع انجام شود. مثلاً با یک دستور مانند «مهمانی گرفتن»، موسیقی و رقص نورها روشن می‌شوند.

20150512-intel-oic-model-house-100629211-primary.idge
هم‌چنین می‌توان بر اساس زمان روز یا اطلاعات حس‌گرهای متصل، کارها را برنامه‌ریزی کرد. این اقدامات می‌توانند به پروفایل‌های خاص در کورتانا مانند “فعال شدن خانه هوشمند” پیوست شود. سیستم‌های متصل باید توسط ویندوز 10 شناسایی شوند و به این ترتیب یک فهرست از سیستم‌های مورد تأیید ایجاد می‌شود.
ویندوز فعلاً تمامی سیستم‌ها را مورد پشتیبانی قرار نمی‌دهد و این سیستم عامل تنها با سیستم‌هایی که از پروتکل AllJoyn برخوردارند کار می‌کند. پشتیبانی از طیف وسیع‌تری از سیستم‌ها مستلزم ادغام پروتکل‌های ایجاد شده توسط OCF است تا استانداردهای متفاوت اینترنت اشیاء را در زیر یک چتر واحد متحد سازد.
در این راستا OCF، پروتکل‌های AllJoyn را که مایکروسافت و کوالکوم از اعضای آن هستند، با کنسرسیوم اینترکانکت باز (OIC) رقیب، که اینتل سامسونگ و دِل از اعضای کلیدی آن هستند، متحد می‌سازد. این شرکت‌ها در تلاش هستند برای پوشش شناسایی سیستم‌ها، امنیت و ابزارهای اتصال تحت پرچم OCF با هم همکاری کنند.
این اتحاد به نفع کاربر نهایی نیز خواهد بود و آن‌ها می‌توانند از ویندوز 10 و کورتانا برای خاموش و روشن کردن تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ استفاده کنند که در حال حاضر با پروتکل‌های OIC سازگار هستند. به گفته مدیر ارشد برنامه نویسی Windows IoT در مایکروسافت، قرار است OCF یک زبان مشترک برای بیشتر سیستم‌های هوشمند بسازد تا آن‌ها بتوانند با یکدیگر در تعامل باشند.
استاندارد OCF مانند استانداردهای موجود، از چندین نوع اتصال، شامل اترنت، وای- فای، بلوتوث و Zigbee پشتیبانی می‌کند.تا زمانی که این یکپارچه سازی تکمیل شود، مایکروسافت یک پل «منبع باز» برای اتصال و ارتباط ابزارهای OIC، به نام IoTivity با API های AllJoyn منتشر کرده است. بدین ترتیب سیستم‌های AllJoyn می‌توانند با سیستم‌های IoT سازگار با OIC ارتباط برقرار کنند.

منبع : ITworld