هم رسان: طبق مطالعه انجام شده توسط Rush University Medical Cente واقع در شیکاگو، تنها با مصرف یکبار سبزیجات برگ دار در هر روز می توان از قدرت حافظه و مهارت های فکری خود در سنین پیری مراقبت کرد. در واقع دنبال کردن چنین رژیم غذایی می تواند از پیر شدن مغز تا بیش از 11 سال جلوگیری می کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این مطالعه شامل 960 نفر شرکت کننده می شود که به طور متوسط 4.7 سال زیر نظر بوده اند. متوسط سن آنها در زمان شروع این مطالعه 81 سال بود و هیچ کدام از آنها دچار زوال عقل نشده بودند. این افراد هر سال مورد تست های مهارت حافظه و تفکر قرار گرفتند و همچنین پرسشنامه هایی در مورد تکرار و تناوب غذاهای مصرفی شان را پر کردند، این پرسشنامه ها نشان می داد که این افراد مسن چند وقت یکبار یک یا کمی بیشتر از نصف فنجان سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم، کاهو و یا کولارد (نوعی کلم) مصرف می کردند.
اگر چه امتیازات تست هر شرکت کننده با گذشت هر سال کاهش می یافت، اما میزان این کاهش در مورد افرادی که از سبزیجات برگ دار استفاده می کرده اند، 0.05 واحد استاندارد کمتر از افرادی بود که از سبزیجات کمی و در دفعات محدود استفاده می کرده اند. اگر چه ممکن است این مقدار خیلی زیاد به نظر نرسد، اما طی جریان این مطالعه این مقدار افزایش یافت و مغز افرادی که از سبزیجات استفاده کرده بودند 11 سال از افرادی که از سبزیجات کمی در طول روز می خوردند، جوان تر بود.
در این مطالعه محققان عوامل متعددی مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن، فشار خون بالا، چاقی، سطح تحصیلات و میزان فعالیت های جسمی و شناختی را مورد توجه قرار دادند. به گفته این محققان اکثریت شرکت کنندگان سفید پوست و مسن تر بودند، در نتیجه ممکن است نتوان یافته های آنها را به افراد جوان تر و یا نژاد های دیگر تعمیم داد.
مارتا کلر موریس یکی از محققان این مطالعه می گوید:”اضافه کردن یک بشقاب سبزیجات برگ دار به رژیم غذایی تان روشی ساده برای کمک به سلامت مغز است. با پا به سن گذاشتن افراد مسن درصد افراد مبتلا به زوال عقل به سرعت در حال افزایش است. به همین خاطر نیاز به استراتژی های موثری برای مقابله با زوال عقل به شدت احساس می شود.”