هم رسان: تنها کشورهای اروپایی نیستند که ممنوعیت‌های جدی برای خودروهای سوخت فسیلی برنامه ریزی می‌کنند. «شین گوبین» معاون وزیر صنعت و فناوری چین اعلام کرده دولت این کشور در حال تدوین یک برنامه زمانی برای ممنوعیت فروش وسایل نقلیه سوخت فسیلی است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، مقام‌های این کشور هنوز زمان دقیقی را برای آغاز این ممنوعیت اعلام نکرده‌اند اما در کشورهای فرانسه و انگلستان انتظار می‌رود از سال 2040 این ممنوعیت اجرایی شود. جای تعجب نیست که کشور چین نیز همین چارچوب زمانی را دنبال کند. مقام‌های چین پیش از این برنامه cap-and-trade یا کنترل و تجارت را پیش رو گرفته‌اند که شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا در صورتی که مصرف سوخت و انتشارات آن‌ها در محدودیت‌های خاصی قرار نمی‌گیرد، از رقبای خود اعتبار خریداری کنند.

این اقدام همان‌طور که به مصرف سوخت مربوط می‌شود، مسئله محیط زیست را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. چین با مشکل آلودگی شدید هوا دست و پنجه نرم می‌کند و خارج کردن خودروهای گازسوز از جاده‌ها در کنار وابستگی کمتر به نیروی زغال سنگ می‌تواند به برطرف شدن این معضل کمک کند. ممنوعیت فروش این خودروها می‌تواند به بازار اتومبیل چین نیز کمک کند. بازار چین در حال حاضر به خاطر ساخت خودروهای الکتریکی از برندهایی نظیر Geely (که مالک ولوو است) و BYD به سرعت در حال رسیدن به شهرت و معروفیت است. این قانون از طرف دیگر شرکت‌های خارجی را به همکاری با چین تشویق می‌کند. برای مثال هوندا اخیراً برنامه‌هایی برای ساخت یک خودروی الکتریکی چینی در سال 2018 ارائه کرده است. اجرای این طرح فروش اتومبیل‌های سوخت فسیلی واردات نفت را و همچنین وابستگی چین به کشورهای دیگر را کاهش می‌دهد.
به هر حال انگیزه این ممنوعیت هر چه که باشد، این ممنوعیت احتمالی تأثیر زیادی بر صنعت خودرو خواهد داشت. اگرچه نرخ مالکیت خودرو در چین بسیار پایین است ـ از هر 5 نفر یک نفر ـ اما جمعیت بالای این کشور آن را به بزرگ‌ترین بازار خودرو در دنیا تبدیل کرده است. حدود 290 میلیون خودرو در سال 2016 در جاده‌های این کشور تردد داشته‌اند. سازندگان خودرو در این کشور در صورتی که قصد ادامه کار در چین و رقابت با بزرگ‌ترین برندهای دنیا را دارند چاره‌ای به جز روی آوردن به خودروهای الکتریکی ندارند. مهم نیست سیاستمداران کشورهای دیگر چه اعتقادی درباره محیط زیست دارند اما تغییر رویه چین می‌تواند منجر به ایجاد تحول در مورد خودروهای الکتریکی در سرتاسر دنیا شود.