هم رسان: طبق مطالعات جدید، شایع ترین علت ناباروری زنان – سندرم تخمدان پلی کیستیک – ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی پیش از تولد باشد. یافته های مربوط منجر به درمان این سندرم در موش های آزمایشگاهی شده است و از اواخر امسال آزمایش دارویی این تحقیقات بر روی زنان داوطلب آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیوساینتیست، از هر پنج نفر زن در دنیا یک نفر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است و سه چهارم این افراد برای باردار شدن مشکل دارند. سطوح بالای تستسترون، کیست های تخمدان، چرخه قاعدگی نامنظم و مشکلات مربوط به تنظیم قند خون از عوامل تشخیص این سندرم هستند اما علت آن تاکنون نامشخص بوده است. «روبرت نورمن» از دانشگاه آدلاید استرالیا می گوید:” این مشکل یکی از شایع ترین مشکلات هورمونی است که زنان در سن باروری تحت تاثیر آن قرار می گیرند و متاسفانه تاکنون توجه زیادی به آن نشده است”
در حال حاضر درمان هایی برای کمک به باردار شدن این زنان وجود دارد اما موفقیت این روش های درمانی کمتر از 30 درصد در هر 5 چرخه قاعدگی است.

تغییرات رحم

به تازگی دانشمندان موسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه طی تحقیقات خود متوجه شده اند که این سندرم ممکن است پیش از تولد و به علت ترشح بیش از حد هورمون «آنتی مولرین» در رحم ایجاد شود.
دانشمندات دریافته اند که زنان باردار مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک 30 درصد بیش از حالت طبیعی هورمون آنتی مولرین دارند. با توجه به اینکه این سندرم حالت موروثی دارد، دانشمندان احتمال دادند که این عدم تعادل هورمونی در زنان باردار به ایجاد سندرم در دخترانشان بیانجامد.
برای آزمایش این فرضیه ، دانشمندان هورمون اضافی را به موش های باردار تزریق کردند. با رشد فرزندان دختر این موش ها، بسیاری از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله بلوغ دیررس، تخمک گذاری نامنظم، حاملگی دیرتر و فرزندان کمتر در آنها مشاهده شد.
طبق نتایج به نظر هورمون اضافی با تحریک بیش از حد سلول های مغزی برای ترشح تستسترون بیشتر ، موجب ایجاد این وضعیت می شود.

روش درمانی در موش ها

دانشمندان موفق شدند این وضعیت را با استفاده از سترورلیکس – از داروهای IVF است که به طور معمول برای کنترل هومون زنان استفاده می شود- مهار کنند. پس از درمان با این دارو، علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک در موش ها دیده نشد.
محققان در حال برنامه ریزی برای کارآزمایی بالینی با سترورلیکس روی زنان مبتلا به این سندرم هستند و امیدوارند تا پیش از پایان سال جاری میلادی این کارزمایی را آغاز کنند. «جیاکوبینی »از اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید:” این روش درمانی می تواند یک استراتژی جالب برای تخمک گذاری و در نهایت افزایش میزان بارداری در زنان مبتلا به این سندرم باشد.”
نورمن در این باره می گوید:” این یک روش جدید بنیادی در مورد سندرم تخمدان پلی کیستیک است و طیف وسیعی از فرصت ها برای بررسی های بیشتر را فراهم می کند.
در صورتی که تایید شود این سندرم از طریق مادران به دختران و از طریق هورمون های رحم منتقل می شود، می تواند علت دشواری تشخیص ژنیتیک این اختلال را روشن کند. این مسئله ، موضوعی است که مدت هاست درگیر آن هستیم.
این یافته های همچنین می تواند علت اینکه شانس بارداری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در دهه ی 30 و 40 سالگی افزایش می یابد را نیز نشان دهد. ” هورمون آنتی مورلین با افزایش سن کاهش می یابد و معمولا نشان دهنده کاهش توانایی بارداری است. اما در زنانی که با افزایش این هومون در بدو تولد روبه رو هستند، کاهش این هورمون در سنین بالا ممکن است این افراد را در شرایط بارداری نرمال قرار دهد ، گرچه این فرضیه نیازمند آزمایش های بیشتری است.
این مقاله در مجله ی Nature Medicine منتشر شده است.