هم رسان: انتقاد های نامناسبی از عکاسی با فلاش می شود اما این تکنیک در صورت کاربرد صحیح عکس های فوق العاده ای خلق می کند. اما کانن با معرفی یک فلاش جدیدی از سری Speedlite تلاش می کند که کار با این تکنیک را راحت تر کند. قرار است این فلاش در ماه آوریل با قیمت 399 دلار عرضه شود. این فلاش 470EX-AI نام دارد و می تواند به صورت خودکار بهترین مکان برای نورپردازی را مشخص کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ورج، 470EX-AI شباهت زیادی با دیگر اعضای سری Speedlite کانن دارد، اما این فلاش دارای موتورهایی در داخل پایه و لولا ها است و همچنین یک سنسور در گوشه نمای جلویی است. در صورتی که بر روی دکمه شاتر دوبار ضربه بزنید، فلاش رو به سوژه مورد نظر قرار می گیرد و فاصله آن را محاسبه می کند، بعد رو به سقف بر می گردد و مجددا این کار را انجام می دهد. بلافاصله بعد از آن، فلاش برای آخرین بار خود را در جهتی قرار می دهد که تصور می کند بهترین مسیر برای به دست آوردن یک نور انعکاسی عالی برای سوژه است.

فلش جدید کانن به صورت خودکار بهترین مسیر برای نورپردازی را شناسایی می کنداین فلاش جدید ایده جالبی از کانن است که اخیرا شاهد مواردی از این دست از همین شرکت بوده ایم. اما به هر حال این سیستم محدودیت هایی نیز دارد. برای مثال، در صورتی که پس از این که فلاش سنجش های لازم را انجام داده و یک نقطه مناسب برای نورپردازی پیدا کند، شما برای تنظیم مجدد سوژه خود جا به جا شوید، فلاش مجبور می شود تمام محاسبات را مجدد انجام دهد و گرنه انعکاس نور در جهت نامناسبی انجام خواهد شد. این فلاش تنها در مورد انعکاس سقفی نور عمل می کند و در صورتی که دوربین را به طرفین بچرخانید، فلاش پس از انجام محاسبات به طرف بالا جهت گیری می کند. همچنین این سنسور دارای محدودیت 7 متری است و در صورتی که سقف سیاه باشد نور به صورت مستقیم به سمت بالا می تابد.

فلاش جدید کانن به صورت خودکار بهترین مسیر برای نورپردازی را شناسایی می کنداگرچه یک حالت نیمه خودکار در این سیستم وجود دارد که به اندازه حالت اصلی عملکرد فوق العاده ای ندارد اما می تواندبرای عکاسان نیمه حرفه ای مناسب باشد. در این حالت عکاسان می توانند هر زاویه ای که می خواهند فلاش جهت گیری کند انتخاب کنند و سیستم را روی آن قفل کنند. پس از آن هر بار که عکاس دو بار روی شاتر دوربین ضربه بزند، فلاش خود را به همان زاویه می چرخاند.
البته با توجه به حرکت دوربین و عکاس، فلاش نمی تواند همیشه به همان نقطه بازگردد. اما با این حال در این حالت زمان زیادی صرفه جویی می شود. بیشتر عکاسان تمایل دارند که از دیوارهای سفید و بزرگ در اطراف خود برای نورپردازی استفاده کنند. 470EX-AI به دلیل برخورداری از قابلیت قفل شدن بر روی یک زاویه این امکان را برای عکاسان فراهم آورده است و دیگر نیازی به تنظیم مجدد فلاش در صورت حرکت دوربین و یا خود عکاس نیست.
این قابلیت اضافی قیمت فلاش را تا حد زیادی تغییر نداده است و در صورت تمایل می توانید از آن به عنوان یک فلاش ساده و معمولی نیز استفاده کنید.