هم رسان: ممکن است درمان سرطان در داخل بدن خود ما قرار داشته باشد که همان سیستم ایمنی است . تنها باید این سیستم را تقویت و تحریک کرد تا بتواند این سلول های سرکش را شناسایی و تخریب کند و این موضوعی است که در رشته ایمنی درمانی به آن پرداخته می شود. برای رسیدن به این هدف یک هیدروژل جدید ارائه شده است که می توان آن را مستقیما به محل تومور تزریق کرد و این هیدروژل در محل تومور باقی می ماند تا تاثیر داروهای ایمنی درمانی را برای مدت زمان طولانی تری آزاد شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، در مبارزه سلول های سرطانی و سیستم ایمنی بدن، این سیستم ایمنی است که می تواند همواره پیروز میدان باشد.
هدف از ایمنی درمانی تغییر فرصت ها و احتمالات به نفع ما است، که می تواند سیستم ایمنی بدن را به تکنیک های جدیدی برای شناسایی و کشتن سلول های سرطانی مجهز کند. این تکنیک ها اساسا شامل برداشت یک نمونه از سلول های T بیمار، تغییر و مهندسی ژنتیکی آنها برای حمله به تومورها و بازگرداندن آنها به بدن بیمار است. تکنیک های دیگر ممکن است بتوانند تنها با یک تزریق شبیه به یک واکسن سرطان این سیستم را تحریک کنند.
دی نوکلئوتید های حلقوی (CDNs) نوعی از داروهایی هستند که در درمان های ایمنی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و این درمان معمولا از طریق یک تزریق ساده انجام می شود. مشکل اصلی در استفاده از این دارو ها این است که دارو ها در سرتاسر بدن گسترش می یابند که این مسئله باعث تمرکز کمتر دارو در محل تومور و در نتیجه خروج سریع تر آن از بدن می شود.
در مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه رایس و مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس انجام شده، روش های حفظ داروها برای مدت زمان طولانی تر در محل تومور را مورد بررسی قرار می دهد. CDN ها به جای این که با یک محلول مایع مورد استفاده قرار گیرند، در هیدروژل های پپتید چند دامنه ای خودسامان (MDP) قرار داده می شوند. این داروها به شکل مایع برای تزریق آماده می شوند، اما پس از تزریق در داخل بدن و پیش از از بین رفتن آهسته با گذشت زمان به مواد نیمه جامد تبدیل می شوند. در این فرایند آنها CDN های ضد سرطان خود را به تدریج و با دقت آزاد می کنند. این تیم اختراع خود را STINGel نامیده اند.

« جفری هارتجرینک » سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:” روش اصلی مصرف داروی CDN به صورت تزریقی است اما این کار باعث انتشار بسیار سریع دارو در سراسر بدن می شود و غلظت آن را در محل تومور به سطح بسیار پایین کاهش می دهد. اما روش STINGel با استفاده از همان مقدار داروی CDN، باعث تجمع دارو در نزدیکی تومور برای مدت زمان بیشتر می شود.”
محققان تاثیر STINGel را در یک سری از آزمایشات هم در موش ها و هم در لوله های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. آنها موش ها را به به 6 گروه 10 تایی تقسیم کردند. یکی از این گروه ها از همان تزریق های رایج CDN را دریافت کردند. گروه دوم با کنترل کلاژن های موجود در بدن خودشان درمان شدند، در حالیکه گروه سوم همان مقدار کلاژن همراه با CDN را دریافت کردند. یک گروه STINGel را دریافت کرد که حاوی CDN در یک هیدروژل MDP بود و گروه آخر نیز MDP بدون CDN دریافت کرد.
این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که از میان گروه هایی که تنها با CDN مایع و یا کلاژن و CDN مورد معالجه قرار گرفتند، تنها 10 موش توانست تا 105 روز مقاومت کند و زنده بماند. از طرف دیگر موش های مورد معالجه با STINGel، شش موش از 10 عدد به همان مقدار زنده ماندند. اما موضوع جالب این است که وقتی محققان سلول های سرطانی بیشتری را وارد بدن این موش ها کردند باز هم گروه موفق به مقابله با آنها شد. این مسئله نشان می دهد که سیستم ایمنی آنها یاد گرفته است که سلول های سرطانی را در آینده به خوبی تشخیص دهند، این شروعی امیدوارکننده در جهت یافتن یک واکسن احتمالی است.
هارتجرینک می گوید:” هیدروژل MDP محیطی مناسب برای آزاد سازی CDN فراهم می آورد که دیگر ژل ها نمی توانند با این برابری کنند. CDN که ما در این مطالعه مورد استفاده قرار دادیم، همان دارویی است که در حال حاضر در درمان های کلینیکی تزریق می شود. ما تصور می کنیم که روش STINGel این توانایی را دارد که دامنه استفاده از این داروی قوی ایمنی درمانی را به طیف وسیعی از سرطان های مقاوم گسترش دهد.”
این مطالعه در مجله Biomaterials به چاپ رسیده است.