هم رسان: اخیراً مطالعه‌ای در Scientific Reports منتشر شده که نشان می‌دهد خوردن ماهی می تواند با خواب بهتر و نمرات آی کیو بالاتر در کودکان ارتباط داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از فوربز، محققان دانشگاه پنیسیلوانیا طی تحقیقات خود بر روی 541 دانش آموز چینی دریافته‌اند مصرف مکرر ماهی در کودکان 9 تا 11 سال با کاهش اختلالات خواب در این سنین و افزایش نمرات آی کیو در سن 12 سالگی مرتبط است. طبق نتایج این مطالعات کودکانی که «همیشه» ماهی می‌خوردند در آزمایش هوش 4.8 نمره بالاتری داشتند و کودکانی که «گاهی اوقات» ماهی می‌خوردند در مقایسه با کودکانی که «به ندرت» ماهی می‌خوردند، 3.31 نمره بالاتری داشتند.

خوردن ماهی فواید بسیاری برای ما دارد اما به خاطر داشته باشید در این مطالعه محدودیت‌هایی نیز وجود داشته و نتایج آن علت و معلول را اثبات نمی‌کند. به عنوان مثال ممکن است افراد مورد مطالعه دارای تعاملات اجتماعی، فرزند پروری، فعالیت‌ها، رژیم غذایی و رفتارهای متفاوتی از افرادی باشند که ماهی مصرف نمی‌کنند. علاوه بر این ماهی‌ها در اقصی نقاط دنیا به شیوه‌های مختلفی طبخ می‌شوند که همه آن‌ها برای سلامت بدن مفید نیستند. ماهی‌های سالمون، قزل آلا، ساردین، شاه ماهی، ماکرل (خال مخالی) سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند اما ساندویچ ماهی سالمون (fishwich) به اندازه سالاد (poke bowl) آن مفید نیست.
نتایج این تحقیقات مطابق با باورعمومی است که ماهی غذای مغز است و خواب می‌تواند به فکر کردن و یادگیری شما کمک کند. ماهی‌ها دارای مواد مغذی بسیاری هستند که می‌توانند برای محافظت و عملکرد مغز مفید باشند. تاکنون مطالعات بسیاری در رابطه با مصرف ماهی و فواید آن برای سلامت بدن انجام شده و تحقیقات در رابطه با مصرف ماهی و ارتباط آن با خواب و هوش بیشتر همچنان در مراحل اولیه است. بنابراین برای پاسخ به این سؤال که آیا مصرف ماهی موجب خواب بهتر و هوش بیشتر در کودکان می‌شود؟ باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.