هم رسان: شاید چشم انداز جراحی های مغز و اعصاب خیلی هم دلهره آور نباشد، اما ایده هوشیار ماندن برای این نوع جراحی ها کافی است تا بسیاری از بیماران مبتلا به پارکینسون را از جراحی های تحریک عمقی مغز که می تواند کل زندگی آنها را متحول سازد، دلسرد کند. اما در حال حاضر محققان موسسه Bionics در ملبورن یک سیگنال مغزی منحصر به فرد را کشف کرده اند که به متخصصان این امکان را می دهند تا الکترود ها را بدون نیاز به هوشیاری بیمار در محل مناسب قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، تحریک عمقی مغز که در آن ایمپلنت های الکترود بخش های خاصی از مغز را تحریک می کنند، می توانند به طور قابل توجهی علائم پارکینسون از جمله لرزش، سفتی عضلانی و حرکت آهسته را کاهش دهند. به هر حال برای اطمینان از اینکه الکترود ها در جای درستی قرار گرفته اند، بیماران باید در طی عمل جراحی کاشت هوشیار باقی بمانند، چرا که سطح بالاتری از فعالیت های مغزی می تواند به جراحان کمک زیادی کند.

اما محققان پس از ضبط و تجزیه و تحلیل امواج مغزی بیمار در حین جراحی که 14 نفر از آنها مبتلا به پارکینسون و 5 نفر نیز مبتلا به لرزش دست (ترمور) اولیه بودند، دریافتند که محدوده هدف برای قرارگیری الکترود ها یک سیگنال مغزی منحصر به فرد تولید می کند که می توان از آن برای راهنمایی جراح استفاده کرد. این کشف به بیمار اجازه می دهد تا در کل روند جراحی بخوابند.
وسلی تیواتیسون یکی از متخصصان حاضر در این تحقیقات می گوید:” من بیماران زیادی دارم که می توانند تا حد زیادی از روش تحریک عمقی مغز بهره ببرند، اما با فکر درباره هوشیار بودن در حین جراحی از آن دلسرد می شوند. چشم انداز انجام جراحی و در عین حال هوشیار ماندن بیماران و داشتن یک سگنال قرار گیری خاص برای ارتقای دقت و درستی قرارگیری الکترود ها از اهمیت زیادی برخوردار است.”
در حالیکه این کشف می تواند باعث بهبود زندگی بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون شود، محققان معتقدند که این کشف همچنین امکان استفاده از دستگاهی را فراهم می سازد که می تواند تغییرات ایجاد شده در سیگنال مغز را تشخیص داده و مطابق با آن پاسخ دهد.
این تحقیق در مجله Annals of Neurology منتشر شده است.