هم رسان: یک تیم از محققان دانشگاه پردو در حال توسعه یک دارو تزریقی طراحی شده برای شکستگی استخوان و سرعت بخشیدن به روند بهبود هستند. یک شرکت تازه تاسیس تجاری به نام Novosteo برای سرعت بخشیدن به تحقیقات از طریق مراحل پیش بالینی و آزمایشات انسانی تاسیس شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، اخیرا نوآوری ها و اکتشافات متعدد در دنیای پزشکی روش هایی را برای تسریع روند بهبود استخوان پس از شکستگی معرفی کرده اند. عامل مشترک در بیشتر پیشرفت های هیجان انگیز از تکه های زیستی قابل کاشت گرفته تا داربست های پلیمری نیاز به انجام اعمال جراحی است. اما ویژگی اصلی و مهم داروی پیشنهاد شده توسط Novosteo این است که می توان بدون جراحی و از طریق تزریق از آن استفاده کرد.
استووارت لاو یکی از بنیانگذاران این شرکت می گوید:” زمانی که ما این دارو را تزریق می کنیم، در کل بدن گردش می کند، اما در نهایت تنها در محل شکستگی انباشته می شود. به همین دلیل ما به طور بالقوه می توانیم از تاثیرات جانبی دارو جلوگیری کنیم و داروهایی به بیماران بدهیم که در شرایطی غیر از این کنترل آن ها به سختی انجام می شود. در اصل، پزشکان می توانند دوز های بالاتری از دارو را به بیماران بدهند و تاثیرات جانبی آنها را کاهش دهند.”

در حال حاضر جزئیات خاصی نظیر نحوه عمل این دارو یا سرعت بهبودی استخوان مشخص نیست. لاو بیان می کند که مطالعات پیش بالینی انجام شده نشان می دهد که ما می توانیم به طور چشمگیری سرعت و پیشرفت روند بهبود شكستگی را افزایش دهیم، اما این دارو تاکنون در هیچ آزمایش بالینی رسمی مورد استفاده قرار نگرفته است، بنابراین زمان مشخص خواهد کرد که آیا این دارو به همین مقداری که در حال حاضر ادعا می شود عملکرد وسیع و ایمنی خواهد داشت یا نه.
با این حال این داروی تزریقی ساده که مخصوص شکستگی های استخوانی است و بهبود آن را سرعت می بخشد یک اکتشاف هیجان انگیز است. این دارو ایده ای است که می تواند به طیف گسترده ای از افراد، از جمله ورزشکارانی که باید به سرعت به زمین مسابقه بازگردند و افراد سالخورده ای که از شکستگی های استخوانی در اواخر زندگی رنج می برند، کمک زیادی کند. لاو می گوید هدف اصلی تیم تحقیقاتی این است تا دارویی خاص برای افراد سالخورده آماده کنند.
” ما در اصل قصد داریم بر روی مسئله شکستگی های لگن در افراد سالخورده تمرکز کنیم. چرا که معتقدیم این موضوعی نگران کننده است که کمتر به آن پرداخته شده است، بنابراین هدف ما از این تحقیقات ارائه راه حل های بهتر برای این بیماران است.”