هم رسان: با استفاده از فناوری نانو، پروتئین‌ها ویک ماده شیمیایی برگرفته از سلول‌های انسانی و گیاهی، محققان یک ابَر رایانه بیولوژیکی ساخته‌اند.
به گزارش هم رسان، بیو-رایانه ها برق کمتری مصرف می‌کنند، کارآمدتر هستند و سرعت بالاتری دارند. به گفته دانشمندان دانشگاه مک گیل، ابررایانه‌ها که به‌اندازه یک کتاب هستند، به دلیل کمک مصرف بودن، هنگام کار کردن داغ نمی‌کنند و بسیارکارآمد هستند.
رئیس گروه مهندسی زیستی در مک گیل می‌گوید:« موفق به ایجاد یک شبکه بسیار پیچیده دریک فضای بسیارکوچک، شده‌ایم.» وی به همراه پسرش بیش از 10 سال است که همراه دانشمندانی از آلمان، سوئد و هلند روی این پروژه تحقیقاتی کار کرده‌اند. در سال گذشته، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سانتاباربارا گزارش دادندکه مداری طراحی کرده‌اند که ازمغز انسان تقلید می‌کند و در حدود 100 سیناپس مصنوعی دارد.
این طرح تقلیدی از یک مغز زنده است اما درآن از اجزاء بیولوژیکی استفاده نشده است.نزدیک به یک دهه پیش، دانشمندان پیش‌بینی می‌کردند که در 15 سال آیند هر رایانه هیبریدی، با ترکیبی از فناوری وموادآلی زیستی کار خواهند کرد.دانشمندان حتی از فعالیت مغز یک میمون و یک پروانه برای کنترل روبات‌ها استفاده کردند اما در حال حاضر، محققان پا فراتر گذاشته‌اند و ابررایانه‌های زیستی ساخته‌اند.

brain_cells
رایانه‌های بیولوژیکی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا با استفاده از شبکه‌های موازی، با سرعت ودقت بالا به پردازش داده‌ها بپردازند. کار آن‌ها بسیار شبیه به کاری است که ابر رایانه‌های قدیمی انجام می‌دادند. زیست رایانه یا رایانه زیستی، ازیک تراشه 1.5 سانت مربعی با کانال‌های ویژه‌ای استفاده می‌کندکه به‌جای الکترون‌های معمول از رشته‌ای از پروتئین‌ها تشکیل شده است. جنبش پروتئین‌ها با مصرف آدنوزینتری فسفات (ATP)، میسر می‌شود که یک ماده شیمیایی است که امکان انتقال انرژی بین سلول را فراهم می‌کند.
دانشمندان مک گیل، آدنوزینتری فسفات را “آب حیات می‌نامند” که در داخل بدن تمام موجودات زنده به‌عنوان منبع انرژی مصرف می‌شود. ابر رایانه‌های زیستی می‌توانند با استفاده از محاسبات موازی، از پس مسائل پیچیده ریاضی بربیایند اما محققان میگویند هنوز در اول راه هستند و تلاش‌های زیادی لازم است تا یک رایانه کاربردی تمام عیار ساخته شود. احتمالاً در آینده نزدیک یک رایانه زیستی با یک رایانه معمولی ادغام می‌شود تا یک دستگاه ترکیبی جدید تولید شود.
منبع : computerworld