هم رسان: بیل گیتس یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل اسبق مایکروسافت تصمیم گرفته یک شهر هوشمند در آریزونا تأسیس کند. او برای رسیدن به این هدف 80 میلیون دلار هزینه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، این پول در ساخت این شهر هوشمند طرح ریزی شده سرمایه گذاری خواهد شد که قرار است در خارج از Phoenix آریزونا احداث شود. این پول از طریق یک گروه تحت کنترل شرکت سرمایه گذاری گیتس یعنی Cascade Investment تأمین خواهد شد. قرار است این شهر هوشمند در منطقه‌ای به وسعت 25 هزار جریب ساخته شود.
زمانی که ساخت این شهر هوشمند به پایان برسد از نظر وسعت و جمعیت با شهر Tempe قابل مقایسه خواهد بود.

بیل گیتس 80 میلیون دلار صرف ساخت یک شهر هوشمند می‌کنددر این شهر هوشمند 3400 جریب به فضای آزاد و 470 جریب به مدارس دولتی اختصاص داده شده است. 3800 جریب نیز برای فضاهای صنعتی، اداری و تجاری در نظر گرفته شده است. و 80 هزار خانه در این شهر هوشمند ساخته خواهد شد.
این شهر مجهز به مراکز داده، شبکه‌های فوق سریع، اتومبیل‌های خودران، هاب لجستیکی خودکار و فناوری‌های تولیدی جدید خواهد بود. طراحی این شهر به گونه‌ای است که گویی به آینده تعلق دارد. ایده اصلی در این پروژه تبدیل یک تخته سنگ خام و بی شکل به شهری با هدف خاص است که با یک مدل زیرساختی انعطاف پذیر ساخته شده است.
ایده احداث شهرهای هوشمند بر اساس فنّاوری‌های متعلق به آینده موضوع جدیدی نیست و جای هیچ تعجبی نیست که در سال‌های آینده شاهد توسعه این شهرها باشیم.