هم رسان: محققان دانشگاه Concordia کانادا اخیراً اسکن مغزی افراد چند زبانه و یک زبانه را مرد بررسی قرار داده اند و دریافته اند که دانستن زبان دوم ممکن است اختلالات عملکردی مغز را کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این تیم تحقیقاتی به سرپرستی «پروفسور ناتالی فیلیپس» ، ام آر آی 94 فرد را بررسی کرده اند که شامل 34 بیمار تک زبانه مبتلا به اختلال شناختی خفیف، 34 بیمار چند زبانه اختلال شناختی خفیف، 13 بیمار تک زبانه مبتلا به آلزایمر و 13 بیمار چند زبانه مبتلا به آلزایمر می شود.
دانشمندان در بررسی های خود توجه ویژه ای به نواحی پیشین مغز داشته اند که مربوط به کنترل زبان و ادراک می شود و در کنار آن ساختار لوب گیجگاهی را نیز که با حافظه در ارتباط ایت مورد بررسی قرار داده اند. این نواحی در بیماران مبتلا به آلزایمر و اختلال شناختی خفیف (MCI ) دچار نقص می شود.

یادگیری زبان دوم می تواند به تقویت حافظه کمک کندآنچه دانشمندان در بررسی های خود دریافته اند این است که در بیماران چند زبانه ضخامت و چگالی این نواحی در مقایسه با بیماران یک زبانه بیشتر بوده است.
پروفسور فیلیپس می گوید:” نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که صحبت کردن با بیش از یک زبان یکی از چندین عواملی است که می تواند به مغز در مقابله با آسیب های شناختی (ذخیره شناختی ) کمک کند.”
این مقاله تحقیقاتی در مجله ی Neuropsychologia به چاپ رسیده است.