هم رسان: فقط یک شب خواب بد می تواند منجر به تولید بیشتر پروتئین مرتبط با بیماری آلزایمر در مغز شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیوساینتیست، در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر توده های چسبنده پروتئین بتا آمولید فراوانی دیده می شود، با این حال هنوز مشخص نیست که این پروتئین ها چه نقشی در این شرایط ایفاء می کند. این احتمال وجود دارد که پروتئین بتا آمولید به ایجاد بیماری کمک کند، و یا شاید این که پروتئین پلاک هایی در پاسخ به بیماری در مغز تولید می کند.
در حال حاضر محققان دریافته اند که یک شب خواب بد می تواند تأثیر قابل توجهی بر سطوح بتا آمیلوئید در مغز داشته باشد. احسان شکری کجوری، از مؤسسه ملی بهداشت در مریلند، و تیم تحقیقاتی او با استفاده از یک تریسر رادیواکتیو (پرتو پی یاب) برای اندازه گیری بتا آمیلوئید در مغز 20 داوطلب طی مدت دو شب این واقعیت را کشف کرد.
در این آزمایش داوطلبان در شب اول در شرایط بسیار راحت و آرام خوابیدند، اما در شب دوم از این خواب آرام محروم شدند. زمانی که اسکن های گرفته شده برای ردیابی تریسر مورد بررسی قرار گرفت، این تیم تحقیقاتی متوجه شد در شبی که خواب افراد تنها به 5 ساعت محدود شده است، میزان پروتئین بتا آمولید در دو منطقه از مغز که نسبت به آسیب های بیماری آلزابمر آسیب پذیر هستند افزایش یافته است.
این مناطق هیپوکامپوس و تالاموس است که هیپوکامپوس برای حافظه اهمیت دارد و تالاموس به ارسال و دریافت سیگنال ها به مغز کمک می کند و خواب و بیداری را تنظیم می کند.

نگهداری از مغز
این اعتقاد وجود دارد که خواب از اهمیت زیادی در پاکسازی مغز از موارد زائد و اضافی برخوردار است، که این مسئله می تواند وجود بتا آمولید بیشتر در مغز افراد بد خواب را توضیح دهد.
این خواب نا آرام و نامناسب می تواند به سال ها قبل از ابتلا به آلزایمر مربوط باشد. بیماران آلزایمری اغلب اختلالات خواب شبانه را تجربه می کنند و این اختلالات می تواند چند سال پیش از بروز علائم و نشانه های آلزایمر شروع می شود. هنوز مشخص نیست که این اختلال در خواب تنها نشانه ای از بیماری است و یا این که می تواند منجر به ابتلا به آن شود.
دیوید رینولدز از خیریه تحقیقاتی آلزایمر می گوید:” شواهد زیادی وجود دارد که حاکی از ارتباط اختلال خواب و بیماری آلزایمر هستند، اما به سختی می توان علت و معلول را از هم جدا کرد تا مشخص شود که مشکلات خواب می تواند باعث تغییرات ایجاد شده در مغز بیمار آلزایمری شود و یا برعکس.”
این تحقیقات جدید در مجله PNAS به چاپ رسیده است.