هم رسان: اگر انتظار دارید اپل یا گوگل اپلیکیشن شما را تائید کنند، باید دستورالعمل‌های دقیقی را دنبال کنید تا مطمئن شوید اپلیکیشن شما همان کاری را انجام می‌دهد که شما در نظر دارید. این اقدام برای جلوگیری اپلیکیشن ها و ارائه کنندگان از اقدامات فریبکارانه مانند دزدی اطلاعات شخصی است. اگر شرکتی که به نظر می‌رسد شما را از چنین اقداماتی محافظت می‌کند، به ارائه کنندگان چراغ سبز نشان دهند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، به نظر می‌رسد این مسئله در مورد اپل و اوبر اتفاق افتاده است. در گزارشی از Gizmodo، محققان امنیتی اعلام کرده‌اند اپل به اوبر اجازه داده به صفحه نمایش کاربران آیفون دسترسی داشته و از آن فیلم بگیرد. شاید فکر می‌کنید اپل و اوبر معاملات پشت پرده‌ای با هم داشته‌اند، اما این طور نیست. ظاهراً اپل اجازه دسترسی به صفحه آیفون را با این هدف به اوبر داده تا به بهبود عملکرد بین اپلیکیشن مخصوص کاربران Apple Watch کمک کند و در این صورت این کار برای بهبود مدیریت حافظه بوده است.
با این حال «ویل استرافچ» یکی از محققان امنیتی و مدیر عامل Sudo Security Group در گفت وگو با Gizmodo اعلام کرده است: «دادن چنین مجوزهایی کاملاً نادر و عجیب و غریب است، به نظر می‌رسد هیچ شرکت متفرقه دیگری تا به حال نتوانسته چنین مجوز حساس و مربوط به حریم خصوصی کاربران را از اپل دریافت کند. با توجه به مشکلات اخیر اوبر در زمینه حفظ حریم خصوصی کاربران جای تعجب است که چگونه اپل راضی به این کار شده است.»


هیچ قصد و غرض مشکوک و فریبکارانه‌ای در این مجوز وجود ندارد اما این نگرانی‌ها وجود دارد که اگر یک هکر اقدام به هک سیستم کرده باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سیستمی که می‌تواند در تئوری از صفحه نمایش کاربران آیفون فیلم بگیرد و آن را تماشا کند. اوبر طی اطلاعیه‌ای به Gizmodo اعلام کرده که کاربرد این API متوقف شده است.
بنا به گفته‌های یکی از مسئولین اوبر: «این API برای نسخه قدیمی از اپلیکیشن Apple Watch و مخصوصاً اجرای کار سنگین ارائه نقشه‌ها بر روی گوشی و سپس ارسال نقشه به اپلیکیشن Watch استفاده می‌شد. این وابستگی طی به روزرسانی های اخیر در سیستم عامل اپل و اپلیکیشن ما از بین رفته است. در نتیجه ما در حال حذف این API از کد پایه آی او اس خود هستیم.»