هم رسان: چند روز پیش مشخص شد که یک مشکل در چیپ های پردازشی کامپیوترها و دستگاه های موبایل وجود دارد که در صورت عدم کنترل می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. در حالیکه شرکت ها و سازمان هایی نظیر مایکروسافت و لینوکس با بیانیه هایی پیش قدم شده اند، اما اپل تاکنون به طرز عجیب و غریبی سیاست سکوت را اختیار کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، این شرکت اخیرا اعلام کرده بود که تمامی سیستم های مک و آی او اس تحت تاثیر آسیب پذیری های معروف به Meltdown و Spectre قرار گرفته اند، اما آنها ادعا می کند که هیچ اکسپلویت شناخته شده ای تاکنون مشتریان را درگیر نکرده است. “تمامی سیستم های مک و دستگاه های آی او اس به این دو آسیب پذیری آلوده شده اند، اما در حال حاضر هیچ اکسپلویتی مشتریان را تحت تاثیر قرار نداده است.

اپل همچنین با اعلام اینکه Apple Watch تحت تاثیر این آسیب پذیری ها قرار نگرفته است، ادعا می کند که در نسخه های مختلف iOS, macOS و tvOS اصلاحاتی برای این دو آسیب پذیری منتشر کرده است. ” اپل برای کمک به مقابله با Meltdown اصلاحاتی در iOS 11.2، macOS 10.13.2 و tvOS 11.2 ارائه کرده است. اما خوشبختانه Apple Watch تحت تاثیر این باگ ها قرار نگرفته است. در روزهای آینده ما قصد داریم تا اصلاحاتی در Safari ایجاد کنیم تا بتوانیم از اکسپلویت کردن آسیب پذیری Spectre جلوگیری کنیم. با این حال همچنان اصلاحاتی را برای این موارد توسعه داده و تست می کنیم و قصد داریم که این موارد را در به روزرسانی های بعدی iOS, macOS, tvOS و watchOS ارائه دهیم.”
اپل همچنین ادعاهای موجود مبنی بر این که این اصلاحات منجر به کاهش عملکرد دستگاه ها خواهد شد را رد می کند و اعلام می کند که تست های انجام شده در بنچمارک های مختلف هیچ کاهش عملکردی قابل ملاحظه ای را در دستگاه های iOS یا macOS را نشان نمی دهند.