هم رسان: مطالعه ی جدید گروهی از محققان استرالیایی نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک در نوزادان می تواند اثر بخشی چندین واکسن ضروری و مهم که در سال های اولیه برای نوزاد تجویز می شود را مختل کند. محققان این مطالعه را مبتنی بر این فرضیه انجام داده اند که آنتی بیوتیک ها می توانند رشد میکروبیوم روده ای در نوزادان را مختل کرده و در نتیجه سبب کاهش تاثیر پذیری واکسن ها شوند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، «دیوید لین» سرپرست این گروه تحقیقاتی از دانشگاه Flinders استرالیا می گوید:” ظاهراً آنتی بیوتیک ها در سال های اولیه زندگی موجب تغییر شیوه بدن در ایجاد ایمنی و پاسخ به واکسیناسیون می گردند.”
در این مرحله، تحقیقات تنها بر روی مدل های جانوری انجام شده است، و مشخص شده که آنتی بیوتیک در موش ها سبب کاهش اثر بخشی پنج واکسنی می شود که معمولاً در سال های اولیه زندگی به نوزادان تزریق می شود. واکسن های مورد مطالعه در این تحقیق شامل واکسن مننژیت، پنومونی، سل و سیاه سرفه می شود.

فرض بر این است که اثرات مخرب آنتی بیوتیک بر میکروبیوم رشد نوزاد، دلیل کاهش پاسخ ایمنی به واکسن می باشد. محققان برای تأیید این فرضیه، از روش انتقال میکروبیوتای مدفوعی (fecal microbiota transfer) بین موشهای بدون درمان و موشهایی که در معرض آنتی بیوتیک قرار گرفته بودند، استفاده کردند.. هنگامی که باکتری های مختلفی با این روش به میکروبیوم موش های درمان شده با آنتی بیوتیک بازگردانده شد، بهبود چشمگیری در پاسخ ایمنی به واکسن ها مشاهده شد.
نکته ی قابل توجه در این مطالعه این است که موش های بزرگسالی که درمعرض همین اندازه از آنتی بیوتیک بودند، در پاسخ ایمنی به واکسن ها واکنشی مشابه موش های نوزاد نداشتند. همین مسئله نشان می دهد که آسیب های آنتی بیوتیک در نوزادان بسیار بیشتر از بزرگسالان است.
بدیهی است تحقیقات بیشتری در این زمینه باید صورت گیرد و در ابتدا این نتایج باید در نمونه های انسانی نیز تایید شود. در حال حاضر مطالعه ی بالینی در رابطه با نوزادان در بیمارستان زنان و کودکان در آدلاید در حال انجام است تا راهی را برای انتقال این نتایج در افراد پیدا کنند.

امید می رود که تحقیقات بیشتر در این زمینه مشخص کند که چگونه میکروبیوم می تواند اثربخشی واکسن را تنظیم کند و اینکه آیا به هنگام مصرف آنتی بیوتیک می توان به نوزادن مکمل تجویز کرد یا خیر. بازگرداندن و رفع اختلالات میکروبیومی در شیرخواران از طریق رژیم غذایی یا پروبیوتیک ها می تواند روشی ساده برای افزایش اثربخشی کلی واکسن باشد.
این تحقیق در مجله ی Cell Host & Microbe منتشر شده است.