هم رسان: گوگل طی کنفرانس توسعه دهندگان I/O 2018 اطلاعات جدیدی را از نسخه جدید اندروید پی (P) منتشر کرد. گوگل طی این مراسم از قابلیت های جدید اندروید پی و همچنین بهبودهای صورت گرفته در طراحی این نسخه صحبت کرد. گوگل اندروید پی را تقریباً با محوریت سه مفهوم اصلی توسعه داده است: هوشمندی، سادگی و سلامت دیجیتال.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، اندروید پی از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد تا با هوشمندی بیشتر از کاربران یاد گرفته و خود را با نیازهای آنان منطبق کند. یکی از قابلیت های هوشمند این نسخه از اندروید Adaptive Battery نام دارد. این قابلیت از نحوه استفاده و عادت های کاربران آگاهی پیدا می کند و پس از آن شارژ باتری را منطبق بر برنامه و سرویس هایی که کاربر بیشتر استفاده می کند، اولویت بندی می کند. قابلیت دیگر Adaptive Brightness نام دارد، این قابلیت یاد می گیرد که کاربر چه نوع تنظیمات روشنایی را برای هر محیط انتخاب می کند و متناسب با آن نور صفحه را تنظیم می کند.
اندروید پی می تواند از متن ها به نحو بهتری استفاده کند و بر اساس آنچه کاربر اغلب تایپ می کند پیشنهادهای هوشمندانه داده و کلمه بعدی را پیش بینی کند. قابلیت جدید دیگر اندروید App Actions نام دارد که به کاربر کمک می کند تا کارهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهد و این کار را با پیش بینی حرکت بعدی کاربر انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر هدفون های خود را به گوشی متصل کنید، این قابلیت برنامه هایی را در دسترس قرار می دهد که می توانید با آنها موسیقی گوش کنید. قابلیت App Actions در پلی استور، برنامه جستجوی گوگل، Smart Text Selection (تایپ هوشمند)، لانچر و گوگل اسیستنت کاربرد خواهد داشت.

قابلیت ها و بهبودهای جدید اندروید پی رسماً معرفی شدگوگل همچنین روی بهبود سادگی کار با اندروید کار کرده و از همین رو اندروید پی هم اکنون دارای یک رابط ناوبری جدید شده است. به نظر می رسد این اقدام با توجه به حرکت صنعت گوشی به سمت ارائه ی گوشی های بدون حاشیه و بدون دکمه هوم است. در اندروید پی دکمه های ناوبری نرم افزار نیز با هدف ارائه ی یک دکمه خانه تنها و ساده و ژست های حرکتی حذف شده است. کاربران می توانند تنها با یک حرکت ساده و کشیدن دست از پایین صفحه به سمت بالا ، رابط کاربری جدید Overview را، جایی که تمامی برنامه های اخیر در آن قرار می گیرد ، مشاهده کنند. کاربران همچنین می توانند بر روی صفحه ضربه بزنند تا بین برنامه جابه جا شوند یا اینکه از قابلیت دکمه ی حرکتی پایین صفحه برای جابه جایی در صفحه های پیش نمایش استفاده کنند.
سلامت دیجیتال از دیگر اهداف اصلی در طراحی اندروید پی بوده است. گوگل هم اکنون تمرکز خود را معطوف آن کرده که کاربران را با نحوه ی استفاده از گوشی ها و کنترل آن به شکل بهتری آشنا کند. اندروید پی دارای داشبورد جدید است که به شما نشان می دهد چه زمانی از روز را به کار با گوشی خود می پردازید، از جمله زمانی که برای برنامه های شخصی می گذارید، در نتیجه می توانید از تلف کردن وقت خود با یک برنامه خاص جلوگیری کنید. در این داشبورد همچنین زمان قفل گوشی و تعداد پیام های دریافتی نیز به شما نمایش داده می شود.
همچنین ویژگی های جزئی اما کاربردی دیگری نیز به اندروید پی اضافه شده است که از آن جمله می توان به App Timer, حالت Do Not Disturb و Wind Down اشاره کرد.
زمان عرضه ی اندروید پی اواخر سال میلادی جاری اعلام شده است و طبق اعلام گوگل برنامه بتا عمومی اندروید پی هم اکنون آغاز شده است.