در نشست معرفی محصولات نوین شرکت امن افزار گستر شریف عنوان شد:
اعتماد به شرکت‌های خارجی در حوزه امنیت شبکه اشتباه است

هم رسان: مدیرعامل شرکت امن افزار گسترش شریف با هشدار در خصوص جدی بودن تهدیدات سایبری اعلام کرد نباید در این زمینه به شرکت‌های خارجی اعتماد شود.

به گزارش خبرنگار هم رسان، در سمیناری که صبح امروز چهارشنبه بیست و دوم مهرماه در «هتل پارسیان آزادی» برگزار شد، «مهندس منافی» مدیرعامل شرکت امن افزار گسترش شریف در جمع مشتریان این شرکت به سخنرانی درباره مباحث امنیتی شبکه پرداخت و دستاوردهای این شرکت در این حوزه را تشریح کرد.

 amnafzar0007

 امریکا در امنیت شبکه دوست و دشمن نمی‌شناسد

وی در سخنانی با اشاره به خبری که در خصوص ایجاد دسترسی از سوی شرکت مایکروسافت برای آژانس ملی ایالت متحد امریکا به اطلاعات اسکایپ و دیگر اپلیکِیشن ها منتشر شده بود گفت: «وقتی از مایکروسافت در خصوص این مسئله سؤال شد که چرا اطلاعات کاربران را در اختیار آژانس ملی اطلاعات امریکا قرار داده اعلام کرد ما فقط کاری را انجام دادیم که مجبور به انجام آن شده‌ایم.»
SAID0016
وی سپس با اشاره به وضعیت جهانی در عرصه سایبری به مسئله هوشیاری سازمان‌هادر زمینه تهدیدات سایبری اشاره و ابراز امیدواری کرد در داخل کشور نیز با این مسئله هوشمندانه برخوردار شود.

مهندس منافی با اشاره به مأموریت شرکت امن افزار درخصوص اطلاع‌رسانی درباره وضعیت جهانی و تهدیداتی که شرکت‌های داخلی با آن مواجه هستند، گفت: «در گزارشی اعلام شده بود که در امریکا از اطلاعات ایمیل‌های ایرانی در سال 20 میلیون گزارش تحلیلی ارائه می‌دهد. حتی آلمان که متحد استراتژیک امریکا است با جاسوسی امریکا مواجه است و تمام اطلاعات و مکالمات گوشی آنجلا مرکل که یک گوشی آیفون بود برای چندین سال شنود شده است. وقتی آنها با دوستان خود چنین می‌کنند با ما چه خواهند کرد؟

«مهندس منافی» در ادامه با اشاره به گزارش‌های مؤسسات معتبر همچون: گارتنر در این حوزه به ذکر چند نمونه از واقعیت‌های جاری در این حوزه پرداخت و گفت: «در سال 2015 در صنعت ICTبا کاهش رشد پنج درصدی و در صنعت امنیت با رشد هشت درصدی مواجه هستیم که این مسئله نشان از هوشیاری سازمان‌ها دارد.»

وی در ادامه گزارش خود به چالش بین‌المللی و چالش داخلی به عنوان دو مسئله مهم حوزه امنیت اشاره کرد و گفت:«امریکا سال گذشته اعلام کرد ایران، چین، کره شمالی و روسیه دشمن سایبری این کشور است و به همین دلیل امریکا دارای لشگر سایبری برای مقابله با این کشورها است.»

مهندس منافی سپس با اشاره به انتشار ویروس استاکس نت به عنوان یکی از مظاهر حمله‌های سایبری در دنیای امروز گفت: «این ویروس که با هدف تخریب زیرساخت‌های حیاتی ساخته شده، هشت سال قبل تولید و سپس چهارسال بعد در کشور ایران فعال شد. در مدت فعال بودن این ویروس هم کسی از آن خبر نداشت. این ویروسمی‌توانست خیلی از پالایشگاه‌های ما را منفجر کند. البته آنها این کار را نکردند اما چنین تهدیدهایی همچنان کشورمان را تهدید می‌کند.»

 SAID0022

بازار محصولات امنیتی را دست خارجی‌ها ندهیم

در ادامه این سمینار مدیرعامل شرکت امن افزار گستر شریف با اشاره به این مطلب که «محصولات برتر امنیت جهانی متعلق به امریکا و اسرائیل است» گفت: «آنها رسماً اعلام کرده‌اند که این محصولات بک دور دارند. در حال حاضر چالش اصلی‌تر ما داخلی است که معمولاً مدیران ارشد از چنین مسائلی خبر ندارند. در یک مورد وقتی سازمانی با حمله و هک مواجه شد، به جای چاره اندیشی برای حل این مسئله، مدیر مربوطه برکنار شد و با خرید سرورهای جدید، موضوع حل شد! این اتفاق در حالی رخ داد که در زمان وقوع حمله استاکس نت اروپایی‌ها رسماً اعلام کردند اگر ایران قادر به اثبات این مسئله باشد که حمله مذکور از سوی امریکا و اسرائیل صورت گرفته، علاوه بر شکایت قانونی می‌تواند علیه آن کشور اقدام فیزیکی کند که متأسفانه چنین اقدامی صورت نگرفت.»

منافی در ادامه با انتقاد از بی توجهی به کارشناسان داخلی از سوی برخی سازمان‌ها و مؤسسات گفت: «در حال حاضر تصمیم گرفته شده50 درصد بازار محصولات امنیتی به خارج از کشور داده شود که این تصمیم اشتباه است و نباید در این حوزه به کشورهای بیگانه اعتماد کرد. یکی از مشکلات جدی در این زمینه، این است که در برخی شرکت‌ها برای بخش امنیت مشکل «نداشتن بودجه» وجود دارد و به همین دلیل اقدام موثری در این زمینه صورت نمی‌گیرد.»

 khanlari

در بحث رمزگذاری نباید با هم رقابت کنیم

مهندس منافی در ادامه ضمن اشاره به این مسئله که «در بحث رمز گذاری دچار چند دستگی هستیم»، مسئله رمز گذاری را امری جدی دانست و گفت: «متأسفانه چندین بخش در کشور متولی این حوزه است و شاهد رقابتی بیهوده میان سازمان‌ها هستیم که باعث آسیب‌های جدی شده است.»

وی سپس در تشریح فعالیت‌های شرکت امن افزار گستر شریف گفت: «این شرکت با بیش از یک دهه فعالیت، تلاش کرده به جای آنکه به دنبال دریافت نمایندگی شرکت‌های خارجی و دریافت پورسانت‌هایبالا از آنها و انتقال این خدمات به داخل کشور باشد، هر نیازمندی که در داخل بازار است را دنبال و تهیه می کند. ما به طور متوسط سالی دو محصول جدید روانه بازار می‌کنیم و در حال حاضر شرکتی دانش بنیانبا 300  نیروی متخصص در حوه امنیت هستیم و نگاهی بومی را در این عرصه دنبال می‌کنیم. ما در سطح کاربر دی آل پی بومی تولید کرده‌ایم و در ساختارهای دفاع امنیتی ابزارهایی مثل اسوس فعالیت‌هاییداشته‌ایم.»
پیش از سخنرانی مهندس منافی، «مهندس خانلرخانی» ضمن خوش آمدگویی به حاضران به تشریح برنامه‌های این سمینار پرداخت و گفت: «این شرکت همیشه خود را متعهد به نو آوری می داند و اعتماد شما مشتریان گرامی را ارج می نهد و امیدوار است در این حوزه همچنان در خدمت شما باشیم.»

این سمینار با سخنرانی «مهندس زاهد منش» در موضوع معرفی سامانه WAF همچنان ادامه دارد.