هم رسان: شرکت ایام دی اعلام کرد فناوری جدید آن قادر به ادغام چندین ترابایت فضای ذخیره سازی بر روی یک کارت گرافیکی است.

به گزارش هم رسان، اغلب کاربران همیشه با مشکل کمبود حافظه در کارت گرافیکی خود مواجه هستند اما حالا با استفاده از یک فناوری جدید به نام Solid State Graphics (SSG)، این شرکت حافظه پر سرعت NAND را به خط تولید GPU های حرفه ای وارد می کند.
بنابراین ایام دی با استفاده از فناوری جدید اس اس جی، قادر به تولید یک GPU با بیش از یک ترابایت حافظه شده است. یعنی با کمک این فناوری می توان میزان حافظه GPU را خیلی بیشتر از مدل های رایج امروزی افزایش داد. برای مثال در حال حاضر GPU با بیشترین حافظه، مربوط به Radeon FirePro W9100 ایام دی با 32 گیگابایت رم است.

screenshot-17-100673649-large
در فناوری اس اس جی، حافظه NAND مستقیماً به هسته GPU متصل می شود و در داخل کارت گرافیکی باقی می ماند.
این نوآوری سبب می شود چندین ترابایت حافظه به GPU وارد شود. فناوری اس اس جی میتواند در فیلم های 8K با وضوح تصویر فوق العاده بالا، انقلابی به پا کند. یک فیلم اولترا اچ دی 4K، دارای وضوحی معادل 3.8 مگاپیکسل است اما وضوح یک فیلم 8K، 7680 در 4320 یا در حدود 33 مگاپیکسل است.GPU های کنونی، می توانند در 17 فریم بر ثانیه باعث نمایش یک فیلم 8K خام شوند. با اس اس جی می توان همان فیلم را در 90 فریم بر ثانیه مورد پردازش قرار داد.

اس اس جی چگونه کار می کند؟
بر اساس اعلام ایام دی، در کارت گرافیک های امروزی مقدار نسبتاً کمی حافظه وجود دارد. در نتیجه GPU باید کار خود را به چند قسمت تقسیم و سپس به ادغام قسمت های مختلف بپردازد. زمانی که GPU مجبور به پردازش مقدار زیادی از حجم کاری باشد، به اجبار سیگنالی به CPU فرستاده می شود که سبب بازخوانی داده ها از رم سیستم محلی و یا حافظه اولیه می گردد و در نتیجه تأخیر در سرعت پردازش رخ می دهد.

screenshot-30-100673650-large
اما در اس اس جی، CPU به طور کامل دور زده می شود و همین مسئله تا حد زیادی باعث کاهش تأخیر می گردد. این شرکت جزئیات بیشتری از محصول جدید خود را فاش نکرده اما به نظر می رسد اس اس جی مبتنی بر یک رابط M.2 استاندارد و PCIe است.