هم رسان: تحقیق و توسعه در صنعت فناوری فرآیند بسیار مهمی است. گوگل درآمدهای کلان تبلیغاتی خود را با هدف دستیابی به سرمایه بیشتر صرف پروژه های مختلفی می کند. اپل و آمازون نیز سالانه میلیاردها دلار برای ساخت مراکز تحقیق و توسعه در سراسر جهان هزینه می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از بلومبرگ، به نظر می رسد علی بابا، بزرگترین شرکت تجاری آنلاین چین نیز رویکرد مشابهی را در پیش گرفته و در نظر دارد هزینه 6.4 میلیارد دلاری سالانه خود برای تحقیق و توسعه را تا سه سال آینده دو برابر کرده و آن را به رقم 15 میلیارد دلار برساند. به گفته بلومبرگ این هزینه صرف کشف فناوری های نسل بعد و پروژه های moonshot می شود که می تواند صنایع گوناگون را تحت تأثیر قرار دهد.

علی بابا در نظر دارد با احداث 7 آزمایشگاه تحقیقاتی و استخدام 100 دانشمند در زمینه های هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و پردازش کوانتومی تحقیق کند. همچنین گزارش شده یادگیری ماشینی، پردازش دیداری و امنیت شبکه از دیگر حوزه هایی است که علی بابا تمایل دارد روی آنها تحقیق کند. آزمایشگاه های علی بابا در کشورهای آمریکا، روسیه، فلسطین اشغالی و سنگاپور احداث خواهد شد و دانشگاه هایی همچون UC Berkely نیز در این پروژه با علی بابا همکاری خواهند کرد.
در حال حاضر آمازون با اختصاص سرمایه 16.1 میلیارد دلاری بیشترین هزینه را صرف تحقیق و توسعه فناوری می کند و پس از آن شرکت های آلفابت (13.9 میلیارد دلار)، اینتل (12.7 میلیارد دلار)، مایکروسافت (12.3 میلیارد دلار) و اپل (10 میلیارد دلار) قرار دارند. در صورتی که شرکت های مذکور سرمایه تخصیصی خود را تا سه سال آینده افزایش ندهند، علی بابا از تمامی آنها به جز آمازون پیشی خواهد گرفت.
شرکت چینی پیشرو در تجارت الکترونیک گام بلندی را برای رقابت در سطح جهانی با این شرکت های غربی برداشته است.