هم رسان: شرکت LLC AirSpaceX پیش نمایشی از چشم انداز خود را در مورد آینده سرویس‌های تاکسی هوایی در نمایشگاه امسال North American International Auto در دیتروید عرضه کرد. این شرکت از ماکت یک هواپیمای عمود پرواز با نام Mobi-One رونمایی کرد که این هواپیمای الکتریکی کج بال و خودران طوری طراحی شده که مسافران و محموله‌های باری را با حداکثر سرعت 250 مایل بر ساعت و معادل با 400 کیلومتر بر ساعت حمل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، طبق گزارش AirSpaceX، تنها در آمریکا سالیانه 300 میلیارد دلار از هزینه‌های مربوط به سوخت و بهره وری وسایل نقلیه در شلوغی‌های ترافیک و دیگر تاخیرها به هدر می‌رود. هر ساله رانندگان 42 ساعت از عمر خود را در خیابان‌های شهر و در ترافیک صرف می‌کنند و این در حالی است که 38 میلیارد پوند یا 17 میلیارد کیلوگرم کربن را وارد جو می‌کنند.
Mobi-One که توسط شرکت Detroit Aircraft Corporation (DAC) در فرودگاه شهر دتروید طراحی و ساخته شده، در بازار حمل و نقل شهری به عنوان جایگزینی پاک و مناسب برای حمل و نقل جاده‌ای مطرح می‌شود که مبتنی بر «تکنیک‌های طراحی ناب و تولید انبوه» است تا تولید آن مقرون به صرفه باشد.
Mobi-One از چهار موتور الکتریکی نصب شده بر روی باله‌ها استفاده می‌کند که سازنده آن ادعا می‌کند این هواپیما سر و صدای کمتری از یک هلی کوپتر تولید می‌کند. این وسیله نقلیه برای حمل دو تا چهار مسافر و یا بار بیشتر از 200 کیلوگرم با سرعت 150 مایل بر ساعت در یک دامنه 65 مایلی طراحی شده است.
علاوه بر سیستم ایونیک پرواز خودکار/به کمک خلبان، این هواپیما همچنین از اتصال قوی با پهنای باند بالا برخوردار است تا از دسترسی اینترنتی با سرعت بالا، سیستم اجتناب از تصادف V2X و پیام رسانی ایمن بهره مند شود. علاوه بر سرویس‌های حمل مسافر و بار می‌توان از این هواپیما برای اهداف پزشکی و جابه جایی مصدومان تصادفات و سوانح، جمع آوری اطلاعات، نظارت و کنترل، عملیات‌های شناسایی و همچنین پروازهای تحقیقاتی استفاده کرد.
طراحی و ساخت Mobi-One با همکاری کامیلو پاردو انجام شده که طراح اصلی Ford GT در سال‌های 2005 و 2006 است. تکمیل بسته‌های مهندسی این هواپیما هنوز در مرکز توجه سازندگان آن قرار دارد اما این امید وجود دارد که به همین زودی یک نمونه کامل از این وسیله نقلیه برای اخذ گواهی US FAA ارائه شود.
«جی پی یورو» مدیر ارشد بازرگانی AirSpaceX می‌گوید: «هدف ما به کارگیری 2500 هواپیما در 50 شهر بزرگ این کشور در سال 2026 است که ابتدا باید زیرساختار های موجود را مورد هدف قرار دهیم. برنامه توسعه MOBi به سرمایه گذاری‌های وسیعی نیاز خواهد داشت اما جا به جایی هوایی به عنوان یک سرویس می‌تواند میلیاردها دلار برای اقتصاد کشور سودآوری کند. ما در حال بررسی مجموعه‌ای گسترده از گزینه‌های مالی موجود و از آن جمله حقوق مالکیت جزء به جزء و مدل‌های تقسیم سود هستیم.»