هم رسان: تشخیص یک اثر هنری جعلی برای یک غیرمتخصص کاری غیر ممکن است، به همین دلیل کارشناسانی در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما متاسفانه گاهی اوقات حتی کارشناسان نیز در تشخیص اثر اصلی از جعلی اشتباه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، در این جا است که می‌توان از توانایی‌های هوش مصنوعی کمک گرفت. محققان دانشگاه Rutgers و موسسه Atelier for Restoration & Research of Paintings هلند هوش مصنوعی را توسعه داده‌اند که می‌تواند آثار جعلی را تشخیص دهد.
با توجه به اینکه هر هنرمند قلم مو را به شکل متفاوتی به دست می‌گیرد و هنگام نقاشی فشار متفاوتی را روی بوم وارد می‌کند، تقریباً می‌توان گفت هر هنرمند قلم منحصر به فرد خود را دارد. محققان با اتکا به این مسئله، 300 طرح نقاشی از هنرمندان مشهور مانند پیکاسو، ماتیس، مودیلیانی و غیره را به صورت جز به جز بررسی کردند. سپس آن‌ها اطلاعات مربوط به حرکات قلم را به یک شبکه عصبی دادند که مشخص کند کدام یک از حرکات برای تشخیص هر هنرمند مهم هستند.

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص آثار هنری جعلیآن‌ها همچنین در این زمینه کمی فراتر رفتند و برای تشخیص ویژگی‌های خاص مانند شکل یک خط در یک طراحی از یک الگوریتم جدید استفاده کردند. به نظر می‌رسد این سیستم قادر است تا 80 درصد هنرمندان را به درستی از یکدیگر تشخیص دهد. آن‌ها همچنین در آزمایشی از چند هنرمند خواستند تا در یک سبک نقاشی کنند و سیستم هوش مصنوعی توانست در هر نمونه، مدل جعلی آن را تشخیص دهد.
با این حال این سیستم محدودیت‌هایی نیز دارد. این سیستم تنها زمانی کار می‌کند که خطوط موجود در نقاشی‌ها پر رنگ باشند اما محققان تلاش می‌کنند از این روش برای آثار تجسمی و هنرهای قرن 19 نیز استفاده کند.