هم رسان: برخی از گرایش های فناوری پس از مدتی به پایانی بی سر و صدا می رسند اما برخی از فناوری ها آن قدر مهم هستند که دنیای اطراف و نحوه زندگی مار ا تغییر می دهند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از فوربز، در قسمت اول به 5 مورد از فناوری های برتر پرداختیم و در ادامه نیز چهار مورد دیگر از گرایش های مهمی که به نظر می رسد دنیا را در سال 2018 و پس از آن تعریف خواهد کرد، ذکر شده است.

6: چاپ 3D فرصت های شگفت انگیزی برای تولید کنندگان (و دیگران)

5 فناوری که دنیا را در سال 2018 متحول خواهد ساخت (قسمت دوم)اختراع پرینت سه بعدی که مرتبط با افزایش خودکارسازی است، در تولید و دیگر صنایع تغییرات مثبتی را ایجاد کرده است. در روش ساخت کاهشی سنتی تولید کنندگان با استفاده از یک ابزار برش، اشیاء را از موادی مانند یک فلز برش می زنند یا اینکه آن را توخالی می کنند. اما در پرینت سه بعدی (که با عنوان ساخت افزایشی نیز شناخته می شود)، یک شی با قرار دادن لایه هایی از مواد بر روی هم یا اضافه کردن آنها ساخته می شود. مواد مورد استفاده در چاپ سه بعدی می تواند هر چیزی باشد: پلاستیک، فلز، بتن، مایع، پودر، حتی شکلات یا بافت انسان!
با استفاده از تکنیک پرینت سه بعدی می توان شکل های پیچیده ای با استفاده از مواد کمتر ساخت. این تکنیک همچنین امکان سفارشی سازی تولیدات را بدون هیچ نگرانی درباره مزیت مقیاس فراهم می کند.

7: ارتباط با فناوری به روش های مختلف

نحوه ارتباط ما با فناوری در سال های اخیر بسیار تغییر کرده است و هنوز هم روند تغییر ادامه دارد. به لطف گوشی های هوشمند و تبلت ها ما می توانیم کارهای زیادی را تنها با لمس یک صفحه در حال حرکت انجام دهیم. استفاده از وب در موبایل تا حدی افزایش یافته است که در سال 2016 حتی از میزان استفاده از وب در کامپیوتر بیشتر بود. همچنین گوگل تاکید کرده است که جستجوهای انجام شده در دستگاه های موبایل در حال حاضر از جستجوهای دسک تاپی بیشتر است.
حتی در حال حاضر می توانیم با استفاده از جستجوهای صوتی از طریق سیری و قابلیت هایی از این قبیل با دستگاه های خود حرف بزنیم. برآوردها حاکی از این هستند که در سال 2020 پنجاه درصد از تمامی جستجوها صوتی خواهند شد و تقریبا 30 درصد از آنها شامل هیچ صفحه نمایشی نخواهند بود. در نتیجه تمامی صنایع موجود به تدریج در محصولات خود از قابلیت هایی نظیر سیری، الکسا و دستیار گوگل پشتیبانی خواهند کرد. برای مثال، قرار است از سال 2018 الکسا به خودروهای بی ام دبلیو اضافه شود.
واقعیت مجازی و واقعیت افزوده جهش بزرگ بعدی در ابداع کاربری است که نحوه تعامل کسب و کارهای مختلف را با مشتریان تحت تاثیر قرار خواهد داد.

8: زنجیره های بلوکی: ابداعی که دنیا را متحول می سازد

فناوری Blockchain یا زنجیره های بلوکی یک راه حل بسیار عملی برای ذخیره سازی، تأیید اعتبار و حفاظت از داده ها است. می توان زنجیره بلوکی را به عنوان یک پایگاه داده مرکزی و تا حد زیادی امن در نظر گرفت. و اگر بخواهیم تعریف فنی تری از این مضمون ارائه دهیم باید بگوییم زنجیره بلوکی یک دفترکل توزیع شده از رکوردها است. اگرچه هیچ چیزی به طور کامل ضد هک شدن نیست، اما زنجیره بلوکی پیشرفت فوق العاده ای در مقایسه با تکنولوژی امنیت داده ها در حال حاضر محسوب می شود چرا که بر خلاف یک پایگاه داده ای مرکزی، هیچ نقطه شکست مستقلی در آن وجود ندارد.
رکوردهای موجود در زنجیره بلوکی، بلوک یا بستک نامیده می شود و هر بلوک با بلوک قبلی مرتبط است. کل زنجیره به صورت خودکار مدیریت می شود، این به این معناست که هیچ شخص یا سازمانی مسئول کل زنجیره نیست. شاید این مسئله برای شما آشنا به نظر برسد، ممکن است به این خاطر باشد که پول مجازی بیت کوین بر اساس فناوری زنجیره بلوکی عمل می کند.
خدمات مالی، بیمه و مراقبت های بهداشتی تنها جزئی از بخش هایی هستند که احتمالا در آنها زنجیره بلوکی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، 90 درصد از بانک های اصلی اروپا و آمریکای شمالی در حال بررسی راه حل های زنجیره بلوکی هستند.

9: پلتفرم ها راهی به سوی جلو برای کسب و کارها هستند

یک پلتفرم در اصل یک شبکه فیزیکی یا دیجیتالی است که از طریق تسهیل ارتباطات و تبادل خدمات، محصولات و اطلاعات بین افراد،برای شرکت کنندگان خود ارزش زیادی دارند. یک پلتفرم به ندرت تامین کننده اصلی خدمات است، در عوض به عنوان یک تسهیل کننده برای افراد عمل می کند و در واقع تعامل و ارتباط را برای شرکت کنندگان ممکن، سریع و امن می کند.
پلتفرم ها باعث ظهور کسب و کارهایی نظیر Airbnb، Uber و Amazon شده اند و مبنایی برای آنچه فیس بوک و توئیتر انجام می دهند هستند. به هر حال پلتفرم ها نه تنها باعث گسترش موقعیت ها در شرکت های فناوری شده اند بلکه در تمامی انواع کسب و کارها، صنایع و بخش ها موثر بوده اند. حتی شرکت های تجاری قدیمی با الگوهای تجاری سنتی نظیر فورد نیز شروع به توسعه استراتژی های پلتفرمی کرده اند.