هم رسان: محققان کشور پرینترهای سه‌بعدی با قابلیت چاپ ایمپلنت‌ها و داربست‌های جایگزین بافتی را تولید کردند که کاربرد آن در حوزه دندانپزشکی موجب کاهش هزینه‌های درمانی خواهد شد.
به گزارش هم رسان به نقل از ایسنا، بیومکانیک حوزه مهم در علم و فناوری به شمار می‌رود؛‌ چرا که می‌تواند با استفاده از دانش مهندسی، اطلاعات زیادی از عملکرد بافت‌های مختلف بدن به خصوص پوست، تاندون، لیگامنت، استخوان و غضروف به دست دهد.
اهمیت این اطلاعات زمانی مشخص می‌شود که اثر یک درمان بر عملکرد بافت‌های آسیب دیده در حال ترمیم بررسی شود. این در حالی است که متاسفانه تاکنون در کشور از دستگاه‌های مهندسی برای این منظور استفاده می‌شده است که برای بافت‌های موجودات زنده کیفیت و کارایی لازم را نداشته‌اند.
در این راستا یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه‌های تخصصی رباتیک، مکاترونیک، هوش مصنوعی، پرینترهای سه‌بعدی را با کاربرد در عرصه پزشکی بازساختی به‌ویژه چاپ ایمپلنت‌ها و داربست‌های جایگزین بافتی عرضه کرده است.

پرینتر سه‌بعدی دندانی یکی از محصولات این شرکت فناور داخلی است که توانسته روش‌های سنتی دندانپزشکی را تحت تاثیر خود قرار دهد و بر خلاف سایر فناوری‌های جدید که از ابتدا قیمت گرانی دارند، این دستگاه با کیفیتی قابل قبول و قیمتی مناسب و رقابتی عرضه شده است.
پرینترهای سه‌بعدی اگرچه کاربردهای محدودی در پزشکی دارند، اما به مرور جای خود را در عرصه‌ پزشکی جدید باز می‌کنند و کاربردهای جدیدی را به نمایش می‌گذارند. کیفیت، بومی بودن دانش فنی و تجهیزات و قیمت مناسب به عنوان مهمترین مزایای این پرینتر است.
این پرینتر سه‌بعدی موفق به دریافت تاییدیه‌های معتبر شده است.