هم رسان : اگر در طول هفته فرصت دنبال کردن تمامی اخبار مرتبط با دنیای خودرو را نداشته اید، با منتخبی از مهم ترین اخبار این هفته همراه ما باشید. در صورت تمایل برای مشاهده متن کامل خبر لطفا به لینک خبر مراجعه فرمایید.

اپلیکیشن اوبر از سال 2025 در انگلیس «خودروی برقی» ارائه می‌دهد

دولت انگلیس قرار است از سال 2040 استفاده و فروش خودروهای سوخت فسیلی را در این کشور ممنوع کند. اکنون به نظر می‌رسد اوبر نیز به تبعیت از این قانون و همچنین تلاش برای هموار کردن مسیر استفاده از خودروهای برقی با اعلام شعار «طرح هوای پاک» با دولت انگلیس همکاری خواهد کرد. اوبر امیدوار است طبق این طرح تا سال 2025 تمامی رانندگانش در لندن از خودروهای برقی استفاده کنند. البته این طرح در ابتدا تنها در لندن اجرایی خواهد شد و از سال 2025 به بعد در سراسر کشور انگلیس عملی خواهد شد.
شرکت اوبر همچنین به رانندگان خود سرمایه‌ای به مبلغ 5 هزار پوند کمک خواهد کرد تا یک خودروی برقی یا هیبریدی جدید خریداری کنند. اوبر مبلغ این تسهیلات را در طول اجرای این برنامه حدود 150 میلیون پوند تخمین زده است. علاوه براین، اوبر طرح تعویض خودروهای سوخت فسیلی را نیز در لندن راه اندازی خواهد کرد.

چین استفاده از خودروهای سوخت فسیلی را ممنوع می‌کند

«شین گوبین» معاون وزیر صنعت و فناوری چین اعلام کرده دولت این کشور در حال تدوین یک برنامه زمانی برای ممنوعیت فروش وسایل نقلیه سوخت فسیلی است.
مقام‌های این کشور هنوز زمان دقیقی را برای آغاز این ممنوعیت اعلام نکرده‌اند اما در کشورهای فرانسه و انگلستان انتظار می‌رود از سال 2040 این ممنوعیت اجرایی شود. جای تعجب نیست که کشور چین نیز همین چارچوب زمانی را دنبال کند.
چین با مشکل آلودگی شدید هوا دست و پنجه نرم می‌کند و خارج کردن خودروهای گازسوز از جاده‌ها در کنار وابستگی کمتر به نیروی زغال سنگ می‌تواند به برطرف شدن این معضل کمک کند. ممنوعیت فروش این خودروها می‌تواند به بازار اتومبیل چین نیز کمک کند. بازار چین در حال حاضر به خاطر ساخت خودروهای الکتریکی از برندهایی نظیر Geely (که مالک ولوو است) و BYD به سرعت در حال رسیدن به شهرت و معروفیت است.
این ممنوعیت احتمالی تأثیر زیادی بر صنعت خودرو خواهد داشت. اگرچه نرخ مالکیت خودرو در چین بسیار پایین است ـ از هر 5 نفر یک نفر ـ اما جمعیت بالای این کشور آن را به بزرگ‌ترین بازار خودرو در دنیا تبدیل کرده است. سازندگان خودرو در این کشور در صورتی که قصد ادامه کار در چین و رقابت با بزرگ‌ترین برندهای دنیا را دارند چاره‌ای به جز روی آوردن به خودروهای الکتریکی ندارند. مهم نیست سیاستمداران کشورهای دیگر چه اعتقادی درباره محیط زیست دارند اما تغییر رویه چین می‌تواند منجر به ایجاد تحول در مورد خودروهای الکتریکی در سرتاسر دنیا شود.