هم رسان: انتظار می رو اپل اواخر امسال رایانه های جدید مک را رونمایی کند و اگر گزارش های جدید صحت داشته باشد احتمال دارد مک های 2018 جهت افزایش امنیت مجهز به کمک پردازنده های ARM (Coprocessor) باشند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابگیزمو، گفته می شود اپل حداقل در حال توسعه ی سه مدل جدید رایانه مک است که دارای کمک پردازنده های ARM هستند. لازم به ذکر است که اپل تنها از پردازنده های ARM در رایانه ها مک استفاده نخواهد کرد و در این مدل ها تراشه های اولیه اینتل حفظ خواهند شد.
طبق گزارش ها، این کمک پردازنده ها شبیه به تراشه های T2 و T1 در آی مک پرو (iMac Pro) و مک بوک پرو 2016 هستند. در گزارش اخیر به خط تولیدی که مجهز به این کمک پردازنده های جدید می شوند، اشاره ای نشده و تنها گفته شده حداقل سه مدل با تراشه های اپل در حال توسعه اند که شامل دو لپ تاپ و یک رایانه دسکتاپی جدید می شود.
با توجه به اینکه کمک پردازنده ی T2 هم اکنون در آی مک پرو به کار رفته است ، این احتمال وجود دارد که رایانه ی دسکتاپی مورد اشاره در این گزارش ، مک پرو باشد. با این حال نمی توان مدل جدید آی مک (iMac) را هم نادیده گرفت و ممکن است این مدل جدید نیز مجهز به کمک پردازنده جدید ARM باشد.

تراشه T1 در حال حاضر در مک بوک پرو به کار رفته و وظیفه مدیریت تاچ بار، تاچ آیدی و همچنین Secure Enclave را دارد. تراشه ی مک پرو  یک گام پیشرفت کرده به طوریکه امنیت سیستم عامل را با Secure Boot تامین می کند، به عنوان پردازشگر سیگنال تصویر برای دوربین FaceTime کار می کند و چندین کار دیگر را انجام می دهد.
بلومبرگ در گزارش خود اشاره کرده که دو مدل لپ تاپ ، امسال به کمک پردازنده جدید ARM مجهز خواهند شد، بنابراین ممکن است شاهد رونمایی مدل 12 اینچی مک بوک و مدل جدید مک بوک ایر (MacBook Air) باشیم، اما در حال حاضر هیچ شواهدی مبنی بر به روز رسانی مک بوک ایر وجود ندارد.
در صورتی که اپل واقعاً چنین برنامه ریزی داشته باشد در هفته های آتی اخبار بیشتری در این زمینه در دسترس قرار خواهد گرفت. اپل تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.