هم رسان: اواخر سال 1395 ناسا اعلام کرد تلسکوپ اسپیتزر هفت سیاره مشابه با زمین کشف کرده است. ناسا به تازگی اطلاعات جدیدی از 219 سیاره که به تازگی کشف شده منتشر کرده که 10 مورد آنها مشابه زمین هستند و در مدار کمربند حیات ستاره خود حرکت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر موفق به کشف این سیاره ها شده اند و بدین ترتیب اکنون تعداد 4,034 سیاره توسط ابزارهای رصد فضایی به ثبت رسیده است. اما تنها 50 مورد از این سیارات از نظر اندازه و فاصله مداری با ستاره خود برای تشکیل آب در سطح خود مناسب هستند. این فاصله مداری به «کمربند حیات» معروف است و سیارات موجود در این مدار ممکن است بهترین شرایط برای تشکیل حیات را داشته باشند. یافته های اخیر 10 مورد دیگر را به این سیارات بسیار نادر افزوده است.

تلسکوپ کپلر تنها سیارات فوق را کشف نکرده است. در واقع ناسا از سال 2009 – 2013 تصاویر کیهانی گرفته شده با این فضاپیما را تجزیه تحلیل کرده و نتایج آن را به صورت دوره ای منتشر می کند.
یافته های اخیر درباره 10 سیاره جدید در مدار کمربند حیات اتفاق مهمی است و باعث می شود ناسا اهداف خود برای پردازش داده های تلسکوپ ها را به نحوی مؤثرتر ادامه دهد؛ به طور مثال سیارات را با شیوه بهتری دسته بندی کند و تحقیقات خود را برای کشف سیاره های بیشتر بهبود بخشد.
«ماریو پرز» از دانشمندان مأموریت کپلر در یک نشست خبری گفت: «داده های کپلر منحصر به فرد است زیرا این داده ها تنها مجموعه ای هستند که می توان در آن تعداد زیادی سیاره مشابه با مشخصات فیزیکی و مداری زمین یافت. درک تعداد این سیارات در کهکشان به طراحی و برنامه ریزی ناسا برای کشف سیارات دیگری مشابه با زمین کمک بزرگی می کند.»