هم رسان: سرعت رایانه های ویندوزی شخصی (PC ) نباید در طول زمان کاهش یابد. اگر سرعت رایانه ی شما به مرور زمان کاهش پیدا کرده و یا ناگهان کاهش سرعت داشته است ، مطمئناً دلایلی برای این اتفاق وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از howtogeek، یکی از روش های اولیه برای مقابله با مشکلات رایانه ای راه اندازی دوباره رایانه است. این عمل می تواند تعدادی از مشکلات را به طور کامل رفع کند و با استفاده از آن سریع تر از پیدا کردن مشکل و رفع دستی آن جواب خواهید گرفت. در ادامه با معرفی راهکارهای سریع برای افزایش سرعت رایانه بام ماهمراه باشید…

پیدا کردن منابع

گاهی اوقات سرعت رایانه شما به این دلیل کاهش پیدا کرده است که برنامه ای از منبع سیستم استفاده می کند. اگر سرعت رایانه ی شما به صورت ناگهانی افت داشته است ، به عنوان مثال ممکن است فرآیند دیگری در حال استفاده از 99 % منبع CPU شما باشد یا ممکن است یک برنامه نشت حافظه داشته باشد و از حجم زیادی از حافظه رایانه استفاده کند و موجب مبادله اطلاعات به دیسک (Disk swapping ) می شود. علاوه بر این ، استفاده ی زیاد یک برنامه از دیسک می تواند موجب شود تا برنامه های دیگر هنگام بارگذاری داده یا ذخیره داده ها در دیسک با کاهش سرعت رو به رو شوند.
برای اطلاع از این موضوع ، Task Manager را باز کنید. برای باز کردن Task Manager می توانید بر روی نوار وظیفه کلیک راست کنید یا اینکه کلید های Ctrl+Shift+Escape را بزنید. در ویندوز های 8 ، 8.1 و 10 ، Task Manager جدید رابط کاربری ارتقا یافته ای را ارائه می کند که در آن برنامه هایی که از منبع زیاد استفاده می کنند با کدهای رنگی مشخص شده اند. بر روی زبانه های CPU، Memory و Disk کلیک کنید تا فهرست بر اساس برنامه هایی که از منبع زیاد استفاده می کنند ، مرتب شود. اگر برنامه ای بیش از حد از منابع استفاده کند طبیعی است که آن را ببندید- اگر نمی توانید، آن را انتخاب کنید و بر روی “End Task” کلیک کنید تا آن را به صورت اجباری غیر فعال کنید.

بستن برنامه های System Tray

به قسمت سمت راست نوار وظیفه یعنی قسمتی كه ساعت و تاریخ ویندوز در آن قرار دارد system tray می گویند. بسیاری از برنامه ها در system tray یا قسمت نوتیفیکیشن ها اجرا می شوند. این برنامه ها اغلب با راه اندازی سیستم در پس زمینه اجرا می شوند ، شما می توانید آیکون این برنامه ها را در آیکون ˄ پایین صفحه سمت راست مشاهده نمایید. روی این آیکون کلیک کنید و سپس روی برنامه هایی که نیازی به اجرا آنها ندارید راست کلیک کرده و آن ها را ببندید.

غیر فعال کردن برنامه های Startup

به جای روش بالا بهتر است از راه اندازی برنامه هایی که به آنها نیاز نداریم از همان ابتدای راه اندازی سیستم جلوگیری کنیم .
در Task Manager ویندوز های 8، 8.1 و 10 در حال حاضر گزینه ای بر مدیریت برنامه های startup قرار داده شده است. پس از باز کردن Task Manager روی زبانه Startup کلیک کنید و برنامه های startup مورد نظر خود را غیر فعال کیند. ویندوز به شما می گوید که کدام برنامه ها سرعت راه اندازی سیستم شما را بیشتر کاهش می دهد.

غیر فعال کردن انیمیشن ها

ویندوز از تعدای انیمیشن استفاده می کند که این انیمیشن ها می توانند تا حدودی موجب کند شدن رایانه ی شما بشوند. به عنوان مثال، در صورتی که انیمیشن های مربوط به minimize و maximize پنجره ها را غیر فعال کنید؛ ویندوز می تواند minimize و maximize پنجره ها را با سرعت بیشتری انجام دهد.
برای غیر فعال کردن انیمیشن ها، کلید Windows Key + X را بزنید یا روی استارت راست کلیک کرده و گزینه ی System را انتخاب کنید. سپس از سمت چپ صفحه، گزینه ی “Advanced System Settings” را انتخاب کرده روی گزینه “Settings” در قسمت Performance کلیک کنید. در زبانه ی Visual Effects گزینه ی “Adjust for best performance” را انتخاب کنید تا تمامی انیشن ها غیر فعال شوند یا می توانید گزینه ی “Custom” را انتخاب کرده و تنها انیمیشن هایی که به آن نیاز ندارید را غیر فعال کنید. به عنوان مثال، برای غیر فعال کردن انیمیشن های minimize و maximize تیک گزینه ی “Animate windows when minimizing and maximizing” را بردارید.

سبک کردن مرورگر وب

به احتمال قوی شما از مرورگر وب خود استفاده ی زیادی می کنید بنابراین ممکن است که سرعت مرورگر شما کمی کاهش پیدا کند. بهترین راه برای جلوگیری از بروز این اتفاق این است که تا حد ممکن کمتر از افزونه مرورگر استفاده کنید، افزونه ها موجب کند شدن سرعت مرورگر می شوند و از حافظه ی (memory) بیشتری استفاده می کنند.
به مدیریت افزونه یا Add-ons مرورگر خود بروید و افزونه هایی که لازم ندارید را حذف کنید. همچنین شما باید پلاگین click-to-play را فعال کنید. این کار باعث می شود تا از بارگذاری خودکار فایل های فلش جلوگیری شود.

به زودی قسمت دوم این مطلب در سایت قرار می گیرید …