هم رسان: امروزه دو روش معمول برای آموزش یک ربات وجود دارد: شما می توانید آن را در معرض مشاهده چند باره از چیزی که می خواهید انجام دهد، قرار دهید و یا به طور مستقیم با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی به یک ربات برنامه بدهید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، گروهی از محققان آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی (CSAIL) دانشگاه MIT گزینه سوم را پیشنهاد داده که امکان انتقال مهارت ها و دانش بین ربات ها را فراهم می آورد.
این سیستم که یادگیری سی (C- LEARN) لقب گرفته بدون در نظر گرفتن نوع برنامه نویسی هر ربات می تواند طیف گسترده ای از وظایف را به ربات ها آموزش دهد. اما در روش یادگیری–سی، به جای اینکه ربات حرکات شما را تقلید کند و یا طبق برنامه نویسی شما وظایف خود را انجام دهد، تنها چیزی که نیاز است این است که کاربر هر آنچه ربات باید انجام دهد را به وی نمایش دهد. به این ترتیب اطلاعات لازم به ربات وارد می شود. سپس این ربات می تواند این اطلاعات حرکتی را با دیگر ربات های از جنس خود به اشتراک بگذارد. در نتیجه کارخانه های تولید ربات با بهره گیری از C-LEARN قادر خواهند بود انواع مختلفی از ربات ها را بدون نگرانی از بابت نیاز به آموزش جداگانه هر کدام، تولید کنند.

برای آموزش، ابتدا باید اطلاعات مربوط به نحوه دسترسی و گرفتن اجسام مختلف را در اختیار ربات قرار داد و در مرحله بعد، یک متخصص با استفاده از رابط کاربری سه بعدی، نحوه انجام کار مربوط را به ربات نشان می دهد.
در آزمایش های انجام شده ربات پس از مشاهده نمونه ارائه شده توسط کاربر، با استفاده از دانش خودکار مربوط را انجام داده و منتظر تأیید یا اصلاح روند فرآیند توسط متخصص می ماند. اگر اپراتوری در کار نباشد، ربات صرفاً بنا به حدس خود عمل می کند که در نتایج به دست آمده، 87.5 درصد مواقع با موفقیت همراه بوده و اگر اپراتور انسانی دخالت کند، دقت کار به 100 درصد می رسد.
اولین رباتی که از این سیستم جدید بهره برد، یک ربات دو بازویی به نام اپتیموس است. این گروه تحقیقاتی به این ربات نحوه باز کردن درب، حمل اجسام و حتی خارج کردن اشیاء از قوطی یا جعبه را آموزش دادند. سپس اپتیموس این مهارت ها را به ربات دیگری به نام اطلس منتقل کرد و آن قادر به انجام تمامی آنها شد و این در حالی بود که اطلس هیچ آموزش یا اطلاعاتی از سوی پژوهشگران دریافت نکرده بود.