هم رسان: طبق گزارشی که به کمبود تراشه های فلش NAND اشاره می کند، قیمت SSD ها در سه ماهه پیش رو در حال افزایش است زیرا میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر بوده و این مسئله می تواند تأثیر جانبی بر لپ تاپ ها داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از تک رادار، این گزارش منتشر شده از شرکت تحلیلگر TrendForce به طور ویژهای درباره قیمت SSD های تهیه شده برای تولید کنندگان سیستم های رایانه ای صحبت و اشاره می کند درایوهای مبتنی بر MLC تا حدود 12 تا 16 درصد نسبت به سه ماهه قبل افزایش قیمت داشته اند.
درایوهای حالت جامد مبتنی بر TLC نیز افزایش مشابهی را تجربه خواهند کرد. البته این احتمال وجود دارد که مقدار این افزایش تا حدودی کمتر و در حدود 10 تا 16 درصد باشد.
تأثیر جانبی که به آن اشاره کردیم این است که تولید کنندگان نوت بوکی که از درایوهای حالت جامد در دستگاه های قابل حمل خود استفاده می کردند، تنها به دلیل مشکلات عرضه محصول و افزایش قیمت ها به احتمال زیاد درایوهای بزرگتر سابق (مانند درایو بزرگ Toshiba 1.6TB) را کنار نمی گذارند.
این شرکت تحلیلگر پیش بینی می کند که پس از این به جای استفاده از درایوهای حالت جامد با ظرفیت بالا که تولید کنندگان تمایل زیادی به این درایوها دارند، در بیشتر لپ تاپ ها از درایوهای 128 و یا 256 گیگابایتی استفاده خواهد شد.

SSD shortage«آلن چن» مدیر ارشد تحقیقات DRAMeXchange که بخشی از شرکت TrendForce است، می گوید: «قیمت متوسط درایوهای حالت جامد در بازار PC-OEM در سه ماهه اول سال در حال افزایش است زیرا نه تنها تولید کنندگان رایانه تقاضای زیادی برای این درایوها ارائه می دهند، بلکه مشتریان گوشی های هوشمند نیز تقاضای زیادی برای تجهیزات حافظه دارند.»
او همچنین اضافه می کند: «با توجه به این که صنعت درایوهای حالت جامد به سمت فناوری 3D-NAND و 2D-NAND TLC میرود، تأمین درایوهای 2D-NAND TLC به طور ویژهای تحت تأثیر قرار گرفته است.»
مشتریان روز به روز تمایل بیشتری برای درایوهای حالت جامد در مقابل درایوهای چرخشی قدیمی پیدا میکنند و این شرکت همچنین پیش بینی می کند در 45 درصد از نوت بوک های تولید شده امسال در سرتاسر دنیا از درایوهای حالت جامد استفاده خواهد شد که این مقدار در مقایسه با اعداد و ارقام 35 درصدی پایان سال 2016 کاملاً زیاد است.
این اولین باری نیست که شرکت TrendForce درباره مسئله عرضه درایوهای حالت جامد بحث می کند. همان طور که این شرکت اعلام می کند این افزایش قیمت از پایان سال گذشته شروع شده است. اما خبر خوب این است که انتظار می رود این مشکلات مربوط به عرضه درایوهای حالت جامد در پایان امسال کمتر خواهد شد.